Եվրամիության Խորհուրդը հավանություն է տվել Հայաստանի, ինչպես նաև Ուկրաինայի, Թունիսի և Կատարի հետ Համատեղ ավիացիոն տարածքի մասին համաձայնագրին։ Այդ մասին ասվում է ԵՄ Խորհրդրի հայտարարության մեջ։
Ակնկալվում է, որ համաձայնագրերը կբացեն օդային փոխադրումների շուկան՝ նոր հնարավորություններ առաջարկելով ինչպես սպառողներին, այնպես էլ օպերատորներին:
Ակնկալվում է, որ պայմանագրերը կստորագրվեն 2021թ․ աշնանը, որից հետո դրանք պետք է վավերացվեն ստորագրող երկրների, ԵՄ-ի և ԵՄ անդամ բոլոր երկրների կողմից: Մինչ այդ՝ ավիացիոն համաձայնագրերն Ուկրաինայի, Հայաստանի և Կատարի հետ ժամանակավորապես կկիրառվեն։
«Հարևանության մասին 3 համաձայնագիրը կվերացնի շուկայական սահմանափակումները ԵՄ հարևան երկրների հանդեպ և թույլ կտա այդ երկրներին միանալ ԵՄ ներքին ավիացիոն շուկային, քանի որ նրանք կընդունեն ԵՄ ավիացիոն չափանիշները և կկիրառեն ԵՄ ավիացիոն կանոնները»,- ասվում է որոշման մեջ։
Ընդհանուր ավիացիոն տարածքը վերաբերում է քաղաքացիական ավիացիային և նախատեսում է օդային շուկաների փոխադարձ բացում ԵՄ և հարևան երկրների միջև:

The European Council on Monday, June 28 gave the go-ahead for the signing of three neighborhood aviation agreements with Ukraine, Armenia and Tunisia, as well as an air transport agreement with Qatar.
The agreements will open up the air transport market, offering new opportunities for both consumers and operators. Through more efficient connectivity, they will promote trade, tourism, investment and economic and social development.
The decisions on Ukraine, Armenia and Qatar enable application of the agreement on a provisional basis, pending the completion of the procedures necessary for its entry into force.
The agreements are expected to be signed in autumn 2021. Every agreement will then need to be ratified by each member state, the European Union and the other party.