Հայաստանն ու Բելառուսը համատեղ կզբաղվեն Covid-19-ի դեմ դեղամիջոցի մշակմամբ։ Այդ հարցը քննարկվել է հայ-բելառուսական գիտատեխնիկական հանձնաժողովի համատեղ նիստում, որը գլխավորել է Բելառուսի Գիտության և տեխնոլոգիայի պետական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Շումիլինը և ՀՀ գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, տեղեկացնում է «Բելտա» գործակալությունը։
2021-2023թթ․ ՀՀ-ն և Բելառուսն աշխատում են 6 համատեղ նախագծի վրա, այդ թվում բժշկության և դեղագործության, կենսաբանության, էներգետիկայի և նոր նյութերի ոլորտներում։
Այդ նախագծերի թվում է համակարգչային սքրինինգի տեխնոլոգիաների կիրառումը, մոլեկուլային մոդելավորումը և կենսաքիմիական հետազատությունը կորոնավիրուսային վարակի բուժման համար նոր պոտենցիալ դեղամիջոցների մշակման համար:
«Դրանք համաշխարհային մակարդակի հետազոտություններ են։ Համատեղելով մեր գիտնականների ջանքերը՝ մենք ավելի արագ կարող ենք ստեղծել բարձր տեխնոլոգիական մշակումներ, ինչպես նաև նոր արտադրանք»,-ընդգծել է Շումիլինը:
Կողմերը քննարկել են գիտության, տեխնոլոգիաների և նորարարությունների զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև երկու երկրներում գիտական միջոցառումների անցկացման հարցը:
ՀՀ և Բելառուսի գիտատեխնիկական համագործակցությունը զարգանում է ըստ երկու պետությունների կառավարությունների միջև 2000թ․ հոկտեմբերի 31-ին կնքված համաձայնագրի:

Армения и Белоруссия в 2021-2023 годах выполнят шесть совместных научно-технических проектов, в том числе в медицине и фармации, ИКТ, биологии, энергетике и сфере новых материалов. Об этом шла речь на заседании совместной белорусско-армянской комиссии по научно-техническому сотрудничеству под руководством председателя Государственного комитета по науке и технологиям Белоруссии Александра Шумилина и председателя Комитета по науке министерства образования, науки, культуры и спорта Армении Саргиса Айоцяна.
В числе этих проектов – применение технологий компьютерного скрининга, молекулярного моделирования и биохимического анализа для разработки новых потенциальных лекарственных препаратов для терапии коронавирусной инфекции (Институт молекулярной биологии НАН РА и Объединенный институт проблем информатики НАН Белоруссии), лектиносодержащие транспортные системы для селективной доставки лекарств к опухолевым и бактериальным клеткам (РНПЦ трансфузиологии и медицинских биотехнологий Белоруссии и Институт биохимии имени Г. Бунятяна НАН РА), пишет БЕЛТА.
«Эти и другие проекты – это исследования мирового уровня. Объединив усилия наших ученых, мы быстрее можем создавать высокотехнологичные разработки, а в перспективе и новые производства», – подчеркнул Шумилин.
Стороны обсудили перспективы развития науки, технологий и инноваций, а также проведение научных мероприятий в двух странах.
Научно-техническое сотрудничество Армении и Белоруссии развивается в соответствии с соглашением между правительствами двух стран от 31 октября 2000 года.