Հայաստանն ու Բելառուսը համատեղ կզբաղվեն Covid-19-ի դեմ դեղամիջոցի մշակմամբ։ Այդ հարցը քննարկվել է հայ-բելառուսական գիտատեխնիկական հանձնաժողովի համատեղ նիստում, որը գլխավորել է Բելառուսի Գիտության և տեխնոլոգիայի պետական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Շումիլինը և ՀՀ գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, տեղեկացնում է «Բելտա» գործակալությունը։
2021-2023թթ․ ՀՀ-ն և Բելառուսն աշխատում են 6 համատեղ նախագծի վրա, այդ թվում բժշկության և դեղագործության, կենսաբանության, էներգետիկայի և նոր նյութերի ոլորտներում։
Այդ նախագծերի թվում է համակարգչային սքրինինգի տեխնոլոգիաների կիրառումը, մոլեկուլային մոդելավորումը և կենսաքիմիական հետազատությունը կորոնավիրուսային վարակի բուժման համար նոր պոտենցիալ դեղամիջոցների մշակման համար:
«Դրանք համաշխարհային մակարդակի հետազոտություններ են։ Համատեղելով մեր գիտնականների ջանքերը՝ մենք ավելի արագ կարող ենք ստեղծել բարձր տեխնոլոգիական մշակումներ, ինչպես նաև նոր արտադրանք»,-ընդգծել է Շումիլինը:
Կողմերը քննարկել են գիտության, տեխնոլոգիաների և նորարարությունների զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև երկու երկրներում գիտական միջոցառումների անցկացման հարցը:
ՀՀ և Բելառուսի գիտատեխնիկական համագործակցությունը զարգանում է ըստ երկու պետությունների կառավարությունների միջև 2000թ․ հոկտեմբերի 31-ին կնքված համաձայնագրի:

In 2021-2023 Belarus and Armenia will run six joint research and development projects, including in medicine and pharmaceutics, ICT, biology, energy and new materials. The projects were discussed at a meeting of the Belarus-Armenia commission on sci-tech cooperation led Chairman of the State Science and Technology Committee of Belarus Aleksandr Shumilin and Chairman of the Science Committee of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia Sargis Hayotsyan on 28 June, BelTA reports.
According to a press release from the State Committee for Science and Technology, among the projects is the use of computer screening technologies, molecular modeling and biochemical analysis to develop new medicines to treat the coronavirus infection (the Institute of Molecular Biology of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and the United Institute of Informatics Problems of the National Academy of Sciences of Belarus), research into a lectin based delivery system in cancer treatment (the National Research Center for Transfusiology and Medical Biotechnologies of Belarus and the Buniatyan Institute of Biochemistry of the National Academy of Sciences of Armenia).
“These are world-class research projects. By combining efforts, our scientists can quickly develop cutting-edge solutions and create new production in the future,” Shumilin said.
The parties discussed development prospects in science, technology and innovation, as well as the holding of scientific events in the two countries.
Science and technology cooperation between Belarus and Armenia is based on the intergovernmental cooperation agreement signed on October 31, 2000.