ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատար Ֆիլիպպո Գրանդիի հետ, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել է փախստականների և տեղահանվածների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ:
«Քննարկվել են փախստականների և ժամանակավորապես տեղահանված անձանց Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ վերադարձնելու հարցը՝ ըստ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020-ի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրությունում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Հունիսի 24-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը որպես հատուկ բանախոս մասնակցել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 47-րդ նստաշրջանին և մատնանշել տեղահանված անձանց բոլոր խնդիրները և ընդգծել միջազգային կազմակերպությունների կողմից Արցախի ժողովրդին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու խիստ անհրաժեշտությունը։

29 Июнь 2021 - 12:38 AMT
Министр иностранных дел России Сергей Лавров с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди среди прочих вопросов обсудили и вопрос возвращения временно перемещенных лиц в Нагорный Карабах. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
«В соответствии с трехсторонним заявлением лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года был обсужден вопрос репатриации беженцев, временно перемещенных лиц в Нагорный Карабах», – говорится в сообщении МИД.
24 июня Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян принял участие в качестве специального спикера на 47-й сессии Совета ООН по правам человека. Он обозначил все проблемы вынужденных переселенцев и подчеркнул острую необходимость в оказании гуманитарной помощи народу Арцаха со стороны международных организаций.