Հուլիսի 3-5-ը Ստեփանակերտում կանցկացվի «Տեխնոլոգիաների շաբաթ Արցախում-2021» (TechWeek Artshakh-2021) ՏՏ ոլորտին նվիրված միջոցառումների շարքը։
Միջոցառման օրերին Արցախը կհյուրընկալի ավելի քան 1200 մասնակցի՝ մոտ 60 տեղական ու արտերկրի կազմակերպությունների ներկայացուցիչների։ Այդ մասին հայտնել են միջոցառման կազմակերպիչները, գրում է Sputnik Արմենիան։
TCF ընկերության համահիմնադիր և կառավարող խորհրդի անդամ Մարիամ Համբարձումյանը նշել է, որ միջոցառումն Արցախում կազմակերպելու հիմնական նպատակը Արցախին ու արցախցիներին աջակցելն է։
«Այդ մարդիկ Արցախի պոտենցիալն իրենց աչքերով կտեսնեն ու անպայման կաջակցեն շարունակական հնարավորությունների զարգացմանը։ Մենք արդեն իսկ ունենք խոստումներ տված ընկերություններ, որոնք պատրաստ են այնտեղից թիմեր վերցնել հեռավար աշխատանքի համար` սպասարկման, ՏՏ ոլորտի»,– ասել է նա։
Կազմակերպիչները վստահ են` միայն օտար լեզվի ու ՏՏ ոլորտի գիտելիքներով արցախցին կարող է ապրել ու աշխատել սեփական երկրում` կապ հաստատելով աշխարհի ամենազարգացած երկրների ու աշխարհահռչակ կազմակերպությունների հետ։ Դրա համար անհրաժեշտ է միայն ուղղորդել նրան և ցույց տալ դրան հասնելու ճանապարհը։
Ինչ վերաբերում է Արցախում կազմակերպվող միջոցառման անվտանգությանը, կազմակերպիչները վստահեցնում են` անվտանգության բոլոր միջոցներն ապահովված են։ Իսկ անվտանգ լինելու համար Արցախին նաև տնտեսապես հզորանալ է պետք։
«Մենք գնում ենք, նշանակում է` անվտանգ է, նշանակում է` կարելի է գնալ, պետք է գնալ ու անպայման պետք է բոլորս լինենք Արցախում»,– ասել է GG ընկերության տնօրեն Քնարիկ Գրիգորյանը։
Միջոցառման մասնակից կազմակերպությունները պատրաստվում են նաև Արցախում ներկայացնել իրենց մշակած նոր ծրագրերը, օրինակ` հեռավար աշխատանքի համար խիստ անհրաժեշտ աղմուկը չեզոքացնող հավելվածը, հոդվածների տեքստերը ձայնային ընթերցման վերածող ծրագիրը, ինչպես նաև սպասարկման, առցանց առևտրի կազմակերպման ու ռազմական արդյունաբերության մի շարք մշակումներ։
Կոնֆերանսի օրերին նախատեսվում է նաև Արմաթ լաբորատորիայի բացում Կարմիր Շուկայում։
Արցախյան տեխնոլոգիական շաբաթին մասնակցելու համար Արցախ մեկնելու ցանկություն ունեցողները կարող են կապ հաստատել կազմակերպիչների հետ techweek.am կայքի միջոցով։

29 Июнь 2021 - 12:41 AMT
«Неделя технологий в Арцахе – 2021» (TechWeek Artsakh-2021) состоится 3-5 июля в Степанакерте. В дни мероприятий, посвященных сфере информационных технологий, Нагорный Карабах примет у себя в гостях более 1200 участников TechWeek Artsakh, около 60 представителей местных и зарубежных организаций, пишет Sputnik Армения со ссылкой на организаторов мероприятия.
Соучредитель и член совета правления компании TCF Мариам Амбарцумян отметила, что основная цель организации мероприятий – поддержка Нагорного Карабаха и его жителей.
«Участники своими глазами увидят потенциал и будут содействовать непрерывному развитию возможностей Нагорного Карабаха. У нас уже есть компании, которые пообещали набрать там команды для дистанционной работы в сфере сервиса и IT», – рассказала она.
Что касается обеспечения безопасности мероприятий в Нагорном Карабахе, то организаторы заверяют: приняты все меры предосторожности. А чтобы обеспечить безопасность Нагорного Карабаха в целом, надо, по их мнению, существенно усилить экономику.
Примечательно, что представители ни одой из приглашенных компаний не отказались от участия из соображений безопасности. А самым сложным для организаторов было не обеспечение безопасного передвижения участников, а нахождение гостиничных номеров для них.
В дни конференции планируется также открытие лаборатории «Армат» в населенном пункте Красный Базар (Кармир Шука) Мартунинского района.
Приглашение к участию в TechWeek Artsakh-2021 еще открыто. Желающие принять участие могут связаться с организаторами, посетив сайт мероприятия techweek.am.