Բաքվի վերաքննիչ դատարանում ընթանում է 13 հայ գազմագերու դեմ քրգործով դատավարությունը: Նիստը նախագահում է Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի դատավոր Էլդար Իսմայիլովը:
Դատախազն ընթերցել է մեղադրական եզրակացությունը, ռազմագերիներին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 214, 228, 279, 318 հոդվածներով, գրում է Haqqin.az-ը։
Ադրբեջանը նրանց անվանում է «դիվերսանտ» և մեղադրում «ահաբեկչական գործողությունների», ինչպես նաև «պետական սահմանն ապօրինի հատելու մեջ»։
Մեղադրյալներին բացատրել են իրենց իրավունքները: Դատավորը նշել է, որ նրանք կարող են հրաժարվել ցուցմունքից, բողոք ներկայացնել դատարանի կազմի և պետդատախազի դեմ:
Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել հայ գերիներին, որոնք, ըստ հայկական կողմի տվյալների, մոտ 200-ն են։ Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ առնվազն 19 հայ գերի սպանվել է գերեվարվելուց հետո, այդ թվում՝ 4 կին։

В Бакинском апелляционном суде проходит судебное заседание по уголовному делу в отношении 13 армянских военнопленных, которых удерживают в Азербайджане незаконно, представляя их в качестве террористов. Заседание проходит под председательством судьи Бакинского суда по тяжким преступлениям Эльдара Исмаилова.
В ходе заседания прокурор зачитал обвинительное заключение. Армянским пленным предъявлены обвинения по статьям 214, 228, 279, 318 УК Азербайджана, пишет Haqqin.az.
В Азербайджане пленных армян называют «террористами» и обвиняют в том, что они «перешли на территорию Азербайджана с целью совершения террора».