Եվրամիությունը կարող է չեղարկել Covid-19-ով պայմանավորված մուտքի սահմանափակումները Հայաստանի քաղաքացիների համար: Ինչպես հաղորդում է Եվրոպական խորհրդում «Ազատություն» ռադիոկայանի դիվանագիտական աղբյուրը, ԵՄ նախագահությունն առաջարկել է Հայաստանը ներառել այն երկրների շարքում, որի քաղաքացիները կարող են զբոսաշրջության նպատակով այցելել շենգենյան գոտի, ինչպես նաև Շվեյցարիա, Նորվեգիա, Իսլանդիա և Լիխտենշտեյն:
Ակնկալվում է, որ հունիսի 30-ին այս հարցը քննարկման ու քվեարկության կդրվի ԵՄ դեսպանների նիստում: Հանձնարարականի կատարումը, այնուամենայնիվ, թողնված է ԵՄ անդամ պետությունների հայեցողությանը: 2020-ի հուլիսին, օրինակ, երբ Եվրոպական խորհուրդը Վրաստանը ներառել էր «ապահով» երկրների ցանկում, եվրոպական մի շարք երկրներ որոշել էին բացել սահմանը Վրաստանի քաղաքացիների առաջ, Չեխիան, մինչդեռ, այդ հանձնարարականին չէր հետևել` հաշվի առնելով հակահամաճարակային իրավիճակը սեփական երկրի ներսում: Ըստ դիվանագիտական աղբյուրների, այժմ ԵՄ նախագահությունը խորհուրդ է տալիս ցանկում ավելացնել ևս 10 պետություն, այդ թվում` Հայաստանը, Ադրբեջանը, Մոլդովան և Կոսովոն, որտեղ հակահամաճարակային իրավիճակը, ըստ եվրոպացի փորձագետների, բարելավվել է: Եթե առաջարկը հավանության արժանանա ԵՄ դեսպանների կողմից, այնուհետ հաստատվի նաև ԵՄ անդամ պետություններում, Հայաստանի քաղաքացիներից սահմանը հատելու համար կպահանջվի միայն կորոնավիրուսի թեստի բացասական պատասխան ներկայացնել կամ հավաստել, որ պատվաստվել են համավարակի դեմ ԵՄ տարածքում գրանցված պատվաստանյութով: Այս պահի դրությամբ ԵՄ «կանաչ գոտում» են 15 պետություն ու շրջան, այդ թվում` Միացյալ Նահանգները, Իսրայելը, Հարավային Կորեան և Սինգապուրը: Ցանկը թարմացվում է յուրաքանչյուր երկու շաբաթը մեկ:

The European Union could lift travel restrictions for Armenian citizens, the Armenian Service of RFE/RL reports citing a diplomatic source at the Council of Europe.
The EU chairmanship has reportedly suggested listing Armenia among the countries whose citizens can travel to the Schengen zone, as well as to Switzerland, Norway, Iceland and Liechtenstein.
The question could be discussed as early as Wednesday, June 30, although each country is free to decide whether to follow the EU guidelines or not.
In July 2020, for example, the EU member states approved a list of 15 countries, including Georgia, considered as safe due to their epidemiological situation related to the coronavirus. However, the Czech Republic restricted the entry of Georgians at its own discretion․
15 countries and territories are currently included in the EU's "green zone", such as the United States, Israel, South Korea and Singapore. The list is being updated every two weeks.
If the new motion is approved, Armenians will get to travel to Europe with a negative Covid-19 test result or a vaccine certificate.