Վրաստանը կարդիականացնի մինչև ՀՀ սահման ձգվող ճանապարհը։ Եվրոպական ներդրումային բանկը (ԵՆԲ) 106,7 մլն եվրո վարկ է տրամադրել Վրաստանի կառավարությանը՝ դեպի ՀՀ և Ադրբեջանի սահմաններ ճանապարհների կառուցման համար, որոնք Արևելք-Արևմուտք արագընթաց մայրուղում մաս են։
ԵՆԲ նոր վարկի շնորհիվ կվերանորոգվի 2 հատված՝ Ալգեթի-Սադախլո 30 կիլոմետրանոց հատվածն ու Ռուսթավի-«Կրասնի մոստ» 32 կիլոմետրանոցը, գրում է Sputnik Georgia-ն։
Աշխատանքների ավարտից հետո ժամանակակից և անվտանգ ճանապարհը կմիացնի Վրաստանը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ։ Այդ ճանապարհով իրականացվելու են ուղևորա և բեռնափոխադրումներ։

The European Investment Bank, the bank of the European Union has provided an additional €106.7 million to the Government of Georgia for the upgrades of the East-West Highway, the country’s main road artery.
The loan from the EU bank will finance two upgrades: one, along the 30km-long section between Algeti and Sadakhlo, and the other, the 32 km-long section between Rustavi and the Red Bridge. The two upgrades will extend the highway to the borders with Armenia and Azerbaijan, respectively, the delegation of the European Union to Georgia reports.
The investment increases road safety along the 388km-long highway, a key road artery for Georgia and the South Caucasus region..
To date, the EU bank has invested close to €2 billion in Georgia supporting key sectors of the economy and its EU membership ambitions.