Իրավիճակի սրումը ՀՀ հարավում «սահմանային միջադեպ է» և չի բխում ՀԱՊԿ կանոնադրության հավաքական պաշտպանության մասին դրույթներից։ Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
«Պետք է հասկանալ, որ ՀԱՊԿ ներուժը գործի է դրվում միայն ագրեսիայի, անդամ երկրներից մեկի վրա հարձակման դեպքում։ Իսկ այստեղ գործ ունենք, ըստ էության, սահմանային միջադեպի հետ։ Փառք Աստծո, զոհեր այնտեղ չկան, կրակոցներ չկան։ Դա սահմանային միջադեպ է, այն պետք է լուծել, և մենք կողմ ենք, որ այն լուծվի խաղաղ ճանապարհով»,-ասել է Զասը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ նրա, միջադեպի սրում չի նկատվում։
«Չենք կարող ասել, թե իրավիճակն այնտեղ ինչ-որ կերպ սրվում է։ Չի սրվում՝ արդեն լավ է, սա արդեն արդյունք է։ Առջևում շատ աշխատանք կա հենց սահմանի հարցով, բոլոր վիճահարույց խնդիրների հանգուցալուծման, բայց դրանք պետք է լուծվեն բանակցությունների սեղանի շուրջ»,-ասել է Զասը։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նաև տեղեկացրել է, որ մայիսին ՀՀ դիմումից հետո կազմակերպությունը խորհրդակցություններ է անցկացրել երկրի սահմանամերձ շրջաններում իրավիճակի վերաբերյալ։
«Այդպիսի խորհրդակցություններ են անցկացվել ՊՆ ղեկավարների, ԱԽ քարտուղարների մակարդակով, ես շփվել եմ ՀՀ ԱԳՆ և ՊՆ ղեկավարների հետ։ Քննարկել ենք այդ իրավիճակը։ Բացի այդ, ունեցել ենք իրավիճակի ընդհանուր քննարկում ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ նիստում Դուշանբեում»,-ասել է նա։
Զասը հավաստիացրել է, որ ՀԱՊԿ-ը մշտադիտարկում է իրավիճակը ՀՀ հարավում։
«Մշտադիտարկման խմբի մասին որոշում չի կայացվել, թեև, անշուշտ, հետևում ենք իրավիճակին»,-ասել է նա։
Զասը հավելել է, որ կազմակերպությունն անհրաժեշտ տեղեկատվություն է ստանում բազում աղբյուրներից, այդ թվում հայկական կողմից և ռուս խաղաղապահներից։

Обострение ситуации на юге Армении в связи с установлением новой границы с Азербайджаном является «пограничным инцидентом» и не подпадает под положения устава ОДКБ о коллективной обороне. Об этом заявил журналистам генеральный секретарь организации Станислав Зась.
«Надо понимать, что потенциал ОДКБ задействуется только в случае агрессии, нападения (на одну из стран-членов). Здесь же мы имеем дело, по сути, с пограничным инцидентом. Слава богу, жертв там нет, стрельбы там нет. Это пограничный инцидент, его надо решать, и мы за то, чтобы решать его мирным путем», – сказал он, пишет ТАСС.
По его оценке, эскалации конфликта не наблюдается. «В принципе сейчас говорить о том, что сейчас там ситуация как-то нарастает, не приходится. Не страдает – это уже хорошо, это уже результат. Впереди много работы именно по вопросу границы, разрешению всех этих спорных моментов, но их нужно решать за столом переговоров», – указал Зась.
Генсек ОДКБ также проинформировал, что после майского обращения Армении организация провела консультации по ситуации в приграничных районах страны. «Такие консультации были проведены на уровне министров обороны, секретарей совбезов, и я контактировал и с министром иностранных дел Армении, и с министром обороны. Обсуждали эту ситуацию. Кроме того, у нас состоялось уже общее обсуждение этой ситуации в ходе проведения СМИД (Совета министров иностранных дел ОДКБ) в Душанбе», – уточнил он.
Зась заверил, что ОДКБ постоянно мониторит обстановку на юге Армении. «Решение о формировании мониторинговой группы не принималось, хотя, конечно же, ситуация отслеживается», – отметил генсек. Организация получает необходимую информацию из многих источников, включая армянскую сторону и российских миротворцев, добавил Зась.