ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ հեռախոսազրույցում իր մտահոգությունն է հայտնել վերջինիս հուլիսի 3-ի հայտարարության մեջ հնչեցված որոշ ձևակերպումների և գնահատականների կապակցությամբ:
ԱԽ քարտուղարը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը չի կարելի որակել որպես միջադեպ, քանի որ արդեն տևական ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանի զինծառայողները չեն լքում ՀՀ սուվերեն տարածքը:
Հաշվի առնելով, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի մի մասի բռնազավթման ակնհայտ փորձ են, Գրիգորյանը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ ՀԱՊԿ քարտուղարության մակարդակով կատարվող ձևակերպումների հարցում անհրաժեշտ է ցուցաբերել զսպվածություն՝ իրավիճակի հանգուցալուծմանն ուղղված կառուցողական ջանքերը հարվածի տակ չդնելու համար:
Զրույցի ավարտին Գրիգորյանն ընդգծել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին տեղում ծանոթանալու համար նպատակահարմար է կազմակերպել ՀԱՊԿ քարտուղարության այց։
Հեռախոսազրույցի սկզբում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը շնորհավորել է Գրիգորյանին հունիսի 20-ին հաջող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման կապակցությամբ:
Հուլիսի 3-ին Զասը հայտարարել էր, որ իրավիճակի սրումը ՀՀ հարավում «սահմանային միջադեպ է» և չի բխում ՀԱՊԿ կանոնադրության հավաքական պաշտպանության մասին դրույթներից։ «Պետք է հասկանալ, որ ՀԱՊԿ ներուժը գործի է դրվում միայն ագրեսիայի, անդամ երկրներից մեկի վրա հարձակման դեպքում։ Իսկ այստեղ գործ ունենք, ըստ էության, սահմանային միջադեպի հետ։ Փառք Աստծո, զոհեր այնտեղ չկան, կրակոցներ չկան։ Դա սահմանային միջադեպ է, այն պետք է լուծել, և մենք կողմ ենք, որ այն լուծվի խաղաղ ճանապարհով»,-ասել էր Զասը։

Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan held telephone talks with CSTO Secretary General Stanislav Zas, during which he expressed concern about some formulations and assessments voiced by the CSTO Secretary General on July 3.
The phone conversation came after Zas described the Azerbaijani military's incursion into Armenia as a "border incident" which he said does not fall under the provisions of the CSTO charter on collective defense.
The Security Council chief said the current situation cannot be described as "an incident", since the Azerbaijani servicemen have not left the sovereign territory of the Republic of Armenia for a long time.
“Considering that the actions of the Azerbaijani side are an obvious attempt to occupy a part of the sovereign territory of Armenia, Armen Grigoryan once again stressed that it is necessary to exercise restraint in assessments coming from the CSTO Secretariat, so as not to jeopardize constructive efforts to resolve the situation”, reads a message from the Security Council.
At the end of the conversation, Grigoryan recommended organizing a trip for the CSTO secretariat so that the organization can learn more about the situation on the Armenian-Azerbaijani border.