Հուլիսի 15-ից Հայաստանում զբոսաշրջիկների պատվաստման կարգում փոփոխություններ կիրականացվեն՝ նրանք կկարողանան պատվաստվել ՀՀ-ում առնվազն 10 օր մնալու դեպքում և միայն Երևանի կենտրոնական փողոցներում տեղակայված շրջիկ կետերում։ Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Հուլիսի 15-ից ուժի մեջ կմտնի նախարարի հրամանը, որ Հայաստանում միայն առնվազն 10 օր բնակվելու դեպքում կիրականացվի պատվաստումը»,– ասել է նա, գրում է Sputnik Արմենիան։
Ավանեսյանը հավելել է, որ արտասահմանցիներն այսուհետ չեն կարողանա պատվաստվել պոլիկլինիկաներում։ Հերթերից խուսափելու ու ՀՀ քաղաքացիներին անհարմարություն չպատճառելու համար պոլիկլինիկաներում կպատվաստվեն միայն ՀՀ քաղաքացիները։ Արտասահմանցիները կպատվաստվեն բացառապես Երևանի կենտրոնական փողոցներում տեղակայված շրջիկ կետերում։
Հուլիսի 8-ի դրությամբ Հայաստանում 97,711 պատվաստում է իրականացվել։ Այդ մասին կառավարության նիստում տեղեկացրել է առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը,նշելով, որ կորոնավիրուսի նոր դեպքերի մի փոքր աճ է նկատվում։

С 15 июля иностранцы смогут вакцинироваться в Армении, если минимум десять дней будут находиться в стране. Об этом сообщила и.о. главы Минздрава РА Анаит Аванесян на брифинге после заседания правительства.
«Исходя из того, что это – общественно опасная болезнь, мы выбрали принцип бесплатной вакцинации туристов. Однако это не значит, что с увеличением их заинтересованности в вакцинации, мы не внесем поправки в нашу политику», – добавила министр, пишет Sputnik Армения.
Аванесян подчеркнула, что впредь иностранцы не смогут получать вакцину в поликлиниках. Их будут вакцинировать исключительно в мобильных пунктах. Причем она отметила, что, по статистике, количество получивших вакцину туристов невелико.
Вакцинация в Армении в настоящее время проводится с помощью трех препаратов: «Спутник V», AstraZeneca и Coronavac. Вакцинацию могут пройти лица 18 лет и старше, бесплатно и на добровольной основе. По данным на 8 июля, всего в Армении было сделано 97,711 прививок против коронавируса.