Գրիգորի Խաչատուրովն ազատվել է 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնից: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է հրամանագիրը։
«Հիմք ընդունելով Սահմանադրության 133-րդ հոդվածի 1-ին մասը, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի 11-րդ կետը. Գրիգորի Խաչատուրովին ազատել 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնից», – ասված է նախագահի հրամանագրում:
Գրիգորի Խաչատուրովը ԳՇ նախկին պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրվի որդին է։ 2021-ի փետրվարին Գրիգորի Խաչատուրովը սատարեց ԶՈւ գլխավոր շտաբի՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջին։ Նա միակ բարձրաստիճան զինվորականն էր, որ նաև առանձին հրապարակավ հանդես եկավ նման պահանջով։

The commander of the 3rd Army Corps, Major General Grigori Khachaturov has been dismissed, according to a decree signed by President Armen Sarkissian.
Khachaturov is the son of Yuri Khachaturov, a former Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization and former Chief of the Army General Staff of Armenia.
Grigori Khachaturov was among the army officers who penned a letter in late February to demand the resignation of acting Prime Minister Nikol Pashinyan. However, he was the only one to publicly reiterate his demand.
Head of Armed Forces Air Defence Armen Vardanyan and Head of the Department of Engineering Troops Ishkhan Matosyan were fired earlier.