Հուլիսի 9-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսի 140 նոր դեպք, վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 226,135-ի: Այդ մասին տեղեկացնում է ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան 5 դեպք է գրանցվել, 4-ը՝ կորոնավիրուսից և մահվան 1 դեպք, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 4540 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1105։
Ապաքինվել է ևս 109 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 217,490 է։ Կորոնավիրուսից փաստացի բուժում է ստանում 3000 մարդ:

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 148 to reach 226,135 on Friday, July 9 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 109 more people recovered, four patients died from Covid-19, while one other person carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 4046 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 217,490 people have recovered, 4540 have died from the coronavirus in the country, while 1105 others carrying the virus have died from other causes.