Բաքվում կալանքի տակ գտնվող ՌԴ քաղաքացի Էդուարդ Դուբակովը, որին մեղադրւմ են «ահաբեկչության» մեջ, դատարանում հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղ էր մեկնել ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով։
Ըստ մեղադրական ակտի, Դուբակովը Բաքու է ժամանել 2021-ի հունվարին Թուրքիայի տարածքով՝ ահաբեկչական գործողություն կատարելու նպատակով, սակայն ձերբակալվել է, գրում է Turan-ը;
Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում դատավարության ընթացքում նա ասել է, որ հավաքագրվել է ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կղմից 2018-ին Բելառուսում և այցելել է Արցախ նրանց ցուցումով։ Նա ասել է նաև, որ 2021-ի հունվարին նրան կանչել են Բաքու դրամական հատուցում տալու և նոր առաջադրանքներ ստանալու համար, սակայն ձերբակալել են։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, քննության ժամանակ Դուբակովն ասել է, որ, հաշվի առնելով իր ծագումը (հայրը հայ է), նա հետաքրքրվել է ՀՀ-ում գործող ՈՄԱ կազմակերպության գործունեությամբ։ Նա ասել է, թե 2018-ին ժամանել է ՀՀ, որտեղ մարտական պատրաստություն է անցել և հետո նրան ուղարկել են Շուշի և Ստեփանակերտ։ 2019-ին նա ևս այցելել է Լեռնային Ղարաբաղ։ Ըստ ՌԴ ԱԴԾ տեղեկանքի, Դուբակովը 2018-2019թթ․ մի քանի անգամ այցելել է ՀՀ։
Դատավարությունը կշարունակվի հուլիսի 14-ին։
Դուբակովի դեմ քրգործ է հարուցվել ահաբեկչության, հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցության, Ադրբեջանի սահմանն ապօրինի հատելու հոդվածներով։ Նրան սպառնում է մինչև 15 տարվա ազատազրկում։

Russian citizen Eduard Dubakov, who has been charged with terrorism in Azerbaijan, has said that he was invited to cooperate with the Azerbaijani special services in 2018 in Belarus and visited Nagorno-Karabakh on their instructions.
The Baku Grave Crimes Court began the trial against Dubakov on June 23, claiming that he fought in Karabakh on the side of Armenia.
Dubakov was charged with terrorism, financing of terrorism, participation in criminal activity, as well as illegal crossing of the state borders of Azerbaijan. However, the Russian citizen, who reportedly has Armenian roots, was detained in January when he was visiting Baku, Turan reports.
Dubakov said he was summoned to Baku in January 2021 to receive cash rewards and new assignments, but was detained instead.
Azerbaijan is also trying dozens of Armenian prisoners of war who were captured during or after the 44-day war in Nagorno-Karabakh.