Արցախի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունն առ այն, թե իբր հուլիսի 13-ին՝ ժամը 21:34-21:45-ի սահմաններում ՊԲ ստորաբաժանումները գնդացիրներով և ինքնաձիգերով կրակ են բացել Շուշիի մատույցներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունն իրականությանը չի համապատասխանում:
«ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, հավատարիմ մնալով ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, շարունակում են հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և չեն դիմում իրավիճակն ապակայունացնող գործողությունների»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ տեղեկացրել էր, որ հուլիսի 13-ի երեկոյան Շուշիի մոտակայքում հրաձգություն է եղել։
«Արձանագրվել են հրաձգային միջոցներից դեպի օդ կրակոցներ, սակայն թիրախային կրակոցներ չեն եղել: Մեր զինված ուժերը ձեռնարկել են համապատասխան նախազգուշական քայլեր, ինչի արդյունքում ադրբեջանական կողմից կրակոցները դադարել են»,-գրել էր նա:

Заявление, распространенное министерством обороны Азербайджана, что подразделения Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) 13 июля с 21:34 до 21:45 якобы вели огонь по азербайджанским позициям на окраине Шуши, не соответствует действительности. Об этом сообщает министерство обороны Республики Арцах.
«Передовые подразделения Армии обороны, придерживаясь достигнутых договоренностей, продолжают сохранять режим прекращения огня и не прибегают к дестабилизирующим действиям», – говорится в заявлении.
13 июля омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян сообщил, что в ночь на 13 июля в окрестностях Шуши была стрельба: «Я связался с уполномоченными органами, чтобы выяснить, что произошло. Мне сообщили, что велась стрельба в воздух, но прицельных выстрелов не было. Наши Вооруженные силы приняли соответствующие меры предосторожности, в результате чего стрельба с азербайджанской стороны была прекращена. На данный момент, по результатам нашего исследования, последствий не зафиксировано».