Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության նիստում անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, ասել է, որ այդ անհասկանալի հայտարարությունները, այսպես կոչված, Զանգեզուրի միջանցքի մասին, որևէ կապ չունեն աշխատանքային խմբի կատարած աշխատանքի, առավել ևս՝ հունվարի 11-ի Մոսկվայի եռակողմ հայտարարության բովանդակության հետ։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը Զանգեզուրի միջանցքի մասին հայտարարություններ է անում եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը խաթարելու և կոմունիկացիաների բացում թույլ չտալու համար, քանի որ Ադրբեջանի նպատակն է շարունակել Հայաստանի 30-ամյա շրջափակման քաղաքականությունը։
Փաշինյանը նշել որ հունիսի 20-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո տեղի է ունենում այն, ինչ կանխատեսել էին՝ ասելով, որ մեծ է հավանականությունը, որ Ադրբեջանը, ի հեճուկս միջազգային ասպարեզներում արվող խաղաղասիրական հայտարարությունների, ամեն ինչ անելու է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը խոչընդոտելու համար։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը հետևյալ մարտավարությունն է որդեգրել․ ցույց տալով, թե, իբր, Հայաստանը, կամ Արցախը, դեմ են խաղաղությանը, սահմանազատմանը և սահմանագծմանը և այդ ֆոնին ագրեսիվ քաղաքականության համար կեղծ հիմնավորումներ ձևավորել։
Փաշինյանը հավելել է, որ ՀՀ, ՌԴ, Ադրբեջանի փոխվարչապետերի մակարդակով գործող աշխատանքային խումբը բավական կառուցողական աշխատանք է իրականացնում՝ կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ։
Վարչապետի պաշտոնակատարը հավելել է, որ աշխատանքը եռակողմ խմբում շարունակվելու է և ՌԴ, միջազգային գործընկերների օգնությամբ, հասնելու են կոմունիկացիաների բացմանը՝ այսինքն Հայաստանի Հանրապետության ապաշրջափակմանը։
Փաշինյանը հավելել է նաև, որ ՀՀ-ն բոլոր միջոցներով պահպանելու է իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
Հուլիսի 14-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե ղարաբաղյան հակամարտությունը հանգուցալուծված է և Լեռնային Ղարաբաղ չկա՝, իսկ Զանգեզուրն ադրբեջանցիների պատմական հողն է, ուր վերադառնալու են։
Ալիևը հավելել է, որ ստեղծվել է նաև «Արևելյան Զանգեզուրի» տնտեսական գոտի։ «Արևելյան Զանգեզուրը մեր պատմական հողն է, Արևմտյան Զանգեզուրը՝ մեր պատմական հողն է։ Հիմա Հայաստանում ասում են, թե Ալիևը տարածքային պահանջներ է ներկայացնում։ Այո, Արևմտյան Զանգեզուրը մեր պապերի և նախապապերի հողն է։ Ես ասել եմ, որ մենք պետք է վերադառնանք այնտեղ․․․ Հիմա, բոլոր հաղորդակցությունների բացումից հետո, մենք, անշուշտ, կվերադառնանք, և ադրբեջանական բնակչությունը կվերադառնա։ Նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ ասվում է՝ բոլոր փախստականները պետք է վերադառնան իրենց հայրենի հողեր։ Մեր հայրենի հողը Զանգեզուրն է, մեր հայրենի հողը Սևանն է, Երևանն է։ Մենք, իհարկե, կվերադառնանք»,- ասել է նա։

И. о. премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил, что непонятные заявления Азербайджана о так называемом «Зангезурском коридире» не имеют никакой связи с деятельностью рабочей группы и содержанием подписанного в Москве 11 января трехстороннего заявления. Такое заявление он сделал 15 июля на заседании правительства РА, комментируя последние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева.
По словам Пашиняна, действующая на уровне вице-премьеров России, Армении и Азербайджана рабочая группа довольно конструктивно и эффективно работает в направлении региональных коммуникаций.
Он подчеркнул, что Азербайджан делает заявления о коридоре для того, чтобы помешать деятельности трехсторонней группы и не позволить разблокировать региональные коммуникации, потому что цель Азербайджана – продолжить политику почти 30-летней блокады Армении.
«Азербайджан сделает все, чтобы помешать миру в регионе, и будет делать это с той же предсказуемой тактикой, представляя, что Армения и Арцах якобы против мира, против делимитационных и демаркационных процессов. И на этом фоне он создает ложные основания для построения своей агрессивной политики, проявления которой мы наблюдаем в последние дни», – заявил и. о. премьер-министра.
Однако, по словам Пашиняна, они продолжат работать в рамках трехсторонней группы для прорыва блокады Армении и при содействии российских и международных партнеров добьются открытия региональных коммуникаций, то есть, «разблокирования Республики Армения».
По словам и.о. премьера, именно Азербайджан против делимитационных и демаркационных работ, потому что он вынес на арену сфальсифицированные карты, пытаясь обосновать присутствие своих вооруженных сил на суверенной территории Республики Армения. Пашинян добавил, что Армения будет защищать свой суверенитет и территориальную целостность всеми возможными и невозможными способами, включая и вмешательство совместной армяно-российской военной группировки и механизмов ОДКБ.
14 июля президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что карабахский конфликт урегулирован, «Нагорного Карабаха нет, а Зангезур – историческая земля азербайджанцев», куда они вернутся: «Создана Восточно-Зангезурская экономическая зона. Восточный Зангезур – наша историческая земля, Западный Зангезур – наша историческая земля. Сейчас в Армении говорят, что Ильхам Алиев предъявляет территориальные претензии. Да, Западный Зангезур – это земля наших дедов и прадедов. Я сказал, что мы должны вернуться туда. Я говорил это еще десять лет назад. Все мои выступления есть в прессе. Я сказал, что это земля наших предков, мы должны вернуться туда, и мы вернемся, и мы возвращаемся. Никто не может остановить нас. Мы обязательно вернемся, потому что другого пути нет. Теперь, после открытия всех коммуникаций, мы, конечно, вернемся, и азербайджанское население вернется на земли своих предков. В трехстороннем заявлении от 10 ноября указано: все беженцы должны вернуться на родную землю. Наша родная земля – Зангезур, наша родная земля – Севан, Иреван. Мы, кончено же, вернемся».