2021թ. Հայաստանի և Իտալիայի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցության պլան է ստորագրվել, որով նախատեսվում է տարվա երկրորդ կիսամյակի ընթացքում իրականացնել 11 միջոցառում ՀՀ-ում և Իտալիայում:
Հուլիսի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում անցկացվել են հայ-իտալական երկկողմ ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններ, որոնց մասնակցել են ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և Իտալիայի Պաշտպանական գլխավոր շտաբի Միջազգային հարաբերությունների գրասենյակի ղեկավար, բրիգադի գեներալ Դեյվիդ Մորպուրգոյի գլխավորած պատվիրակությունները, տեղեկացնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և միջազգային զարգացումներին, ինչպես նաև Հայաստանի և Իտալիայի պաշտպանության նախարարությունների միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Որոշում է կայացվել, համավարակով պայմանավորված սահմանափակումներից անկախ, առողջապահական նորմերը պահպանելով վերսկսել նախորդ տարվանից ընդհատված համագործակցության միջոցառումների անցկացումը:
Միջոցառումները վերաբերում են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փորձի փոխանակմանը, անձնակազմի պատրաստությանը և ռազմաքաղաքական խորհրդակցությունների շարունակմանը:

Armenia and Italy have signed a defense cooperation agreement for 2021 during military-political consultations that took place in Yerevan on Thursday, July 15, the press service of the Ministry of Defense of Armenia reports.
Head of the the Armenian Ministry's Defense Policy Directorate Levon Ayvazyan and Chief of the International Relations Service of the Italian Defense Staff, Brigadier General David Morpurgo took part in the consultations.
During the meetings, issues of regional security and international processes, as well as cooperation between the defense ministries of Armenia and Italy were discussed. The two agreed to resume cooperation interrupted last year due to the coronavirus pandemic.
Based on the agreements reached, the parties signed an agreement on cooperation in the field of defense in 2021. According to the action plan, a total of 11 events in both countries related to the exchange of experience and training of personnel will be held.