Հուլիսի 16-ի առավոտյան՝ ժամը 11:00-ից սկսած, ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածումտեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Այդ մասին հայտնում է Պաշտպանության նախարարությունը՝ նշելով, որ հայկական կողմից զոհեր և վիրավորներ չկան։
ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները դիմել են հակազդող գործողությունների:
Հուլիսի 14-ին ևս մեկ միջադեպ էր գրանցվել Երասխի հատվածում: Ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները, մարտական դիրքերի առաջխաղացման նպատակով, փորձել էին ինժեներական տեխնիկայի կիրառմամբ ամրաշինական աշխատանքներ իրականացնել։ Ծավալված փոխհրաձգության հետևանքով մահացու հրազենային վիրավորում էր ստացել ՀՀ ԶՈւ զինծառայող:

16 Июль 2021 - 11:35 AMT
Утром 16 июля, в 11:00 (по Еревану), подразделения ВС Азербайджана открыли огонь по армянским позициям, расположенным на участке Ерасх армяно-азербайджанской границы. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Республики Армения.
Подразделения ВС Армении прибегли к ответным действиям.
Сообщается, что с армянской стороны жертв нет.
14 июля на участке Ерасх армяно-азербайджанской границы был зафиксирован инцидент. Подразделения ВС Азербайджана с целью продвижения боевых позиций попытались провести укрепительные работы с применением инженерной техники. После того, как армянская сторона предприняла ряд мер, чтобы вынудить прекратить указанные работы, азербайджанские военные открыли прицельный огонь по армянским позициям.