ՀՀ քաղաքացիները Վրաստան կարող են մուտք գործել Բագրատաշեն-Սադախլո և Բավրա-Նինոծմինդա սահմանային անցակետերով: Սահմանային անցակետերը գործում են ամեն օր՝ ժամը 10:00-20:00-ն, տեղեկացնում է Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
Վրաստան մուտք գործելուց առնվազն մեկ ժամ առաջ օտարերկրյա բոլոր քաղաքացիները պարտադիր պետք է լրացնեն առցանց դիմում-հայտ, որտեղ վրացերեն կամ անգլերեն լեզուներով անհրաժեշտ է մուտքագրել մեկնողի վերաբերյալ հետևյալ տվյալները (ընտանիքով մեկնողների դեպքում դիմում-հայտը լրացվում է ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար առանձին՝ անկախ տարիքից)՝
*Անուն, ազգանուն, անձնագրի համար, հեռախոսահամար, Էլ. հասցե (դիմումը մուտքագրելուց հետո այս էլ. հասցեին ստացվում է թվային կոդ, որը պետք ներկայացնել վրացական սահմանային անցակետում), քաղաքացիություն, բնակության երկիր, Վրաստանում բնակության վայր (տան հասցե, հյուրանոց և այլն; տարանցիկ ուղևորները բնակության վայր դաշտում հասցեի փոխարեն նշում են TRANSIT բառը):
Վրաստան մուտք գործող մինչև 10 տարեկան երեխաների համար հանվել է սահմանային անցակետում ՊՇՌ թեստ ներկայացնելու, ինչպես նաև սահմանային անցակետը հատելուց հետո 72 ժամվա ընթացքում ևս մեկ ՊՇՌ թեստ հանձնելու պահանջը։
ՀՀ մուտք գործող ՀՀ և օտարերկրյա քաղաքացի հանդիսացող 0-ից մինչև 11 ամսական 29 օրական երեխաների համար բացասական թեստի կամ պատվաստման հավաստագիր չի պահանջվում։
Կորոնավիրուսային հիվանդության (Covid-19) դեմ չպատվաստված կամ պատվաստման ամբողջական կուրսը չավարտած ՀՀ քաղաքացիները Վրաստան կարող են մուտք գործել հետևյալ պայմանով.
1) Քաղաքացին սահմանային անցակետում թղթային տարբերակով ներկայացնում է կորոնավիրուսային հիվանդության (Covid-19) ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72-ժամյա վաղեմության հավաստագիր։
2) Վրաստանի սահմանային անցակետը հատելուց հետո 72 ժամվա ընթացքում քաղաքացին Վրաստանի տարածքում հանձնում է կորոնավիրուսային հիվանդության (Covid-19) ախտորոշման ևս մեկ ՊՇՌ թեստ, հակառակ դեպքում նախատեսված է տուգանք 2000 վրացական լարիի չափով: Վրաստանում գտնվելու ընթացքում քաղաքացիները կարող են ժամը 9:00-21:00 ընկած ժամանակահատվածում զանգահարել Վրաստանի կառավարության թեժ գծին 144 հեռախոսահամարով և խնդրել իրենց հեռախոսահամարին ուղարկել մոտակա Covid-19 թեստավորման լաբորատորիաների հասցեները և հեռախոսահամարները պարունակող հաղորդագրություն:
3) Եթե քաղաքացին Վրաստանում գտնվում է 72 ժամից պակաս ժամանակով (հաշվարկն իրականացվում է ցամաքային կամ օդային սահմանային անցակետով երկիր մուտք գործելուց մինչև ցամաքային կամ օդային ճանապարհով երկրի սահմանային անցակետով դուրս գալը), ազատվում է Վրաստանի տարածքում 72 ժամվա ընթացքում ՊՇՌ թեստ հանձնելու պահանջից:
Կորոնավիրուսային հիվանդության (Covid-19) դեմ չպատվաստված կամ պատվաստման ամբողջական կուրսը չավարտած ՀՀ և օտարերկրյա քաղաքացիները ՀՀ մուտք գործելիս սահմանային անցակետում թղթային տարբերակով ներկայացնում են կորոնավիրուսային հիվանդության ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72-ժամյա վաղեմության հավաստագիր, կամ թեստի բացակայության դեպքում ՊՇՌ թեստ են հանձնում Բագրատաշեն կամ Բավրա սահմանային անցակետերում և մեկնում իրենց կեցավայր (տուն կամ հյուրանոց) պարտադիր ինքնամեկուսացման՝ մինչև առավելագույնը 48 ժամվա ընթացքում ՊՇՌ հետազոտության պատասխանը ստանալը: ՊՇՌ հետազոտության արդյունքները գրանցվում են ԱՐՄԵԴ համակարգում և տրամադրվում են հետազոտված անձին ոչ ուշ, քան 48 ժամվա ընթացքում: ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքի դեպքում անձը դուրս է գալիս ինքնամեկուսացումից:
ՀՀ քաղաքացիների, ինչպես նաև նրանց՝ ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող ընտանիքի անդամները կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված կամ պատվաստման ամբողջական կուրսը ավարտած չլինելու և սահմանային անցակետում ՊՇՌ թեստավորման կիրառումից հրաժարվելու դեպքում ՀՀ տարածք մուտք գործելուց հետո ենթարկվում են պարտադիր հոսպիտալացման կամ մեկուսացման` հետազոտման, բուժման և վարակի տարածումը կանխելու նպատակով:
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման ամբողջական կուրսը ավարտած ՀՀ քաղաքացիները Վրաստան կարող են մուտք գործել հետևյալ պայմանով:
1) Քաղաքացին սահմանային անցակետում թղթային տարբերակով ներկայացնում է կորոնավիրուսի ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72-ժամյա վաղեմության հավաստագիր:
2) Քաղաքացին սահմանային անցակետում թղթային տարբերակով ներկայացնում է նաև կորոնավիրուսի դեմ ամբողջական պատվաստված լինելը հավաստող հավաստագիր՝ տվյալ պատվաստանյութի կիրառման հրահանգի համաձայն սահմանված դեղաչափերով (ՀՀ ԱՆ կողմից ներկայումս քաղաքացիներին առաջարվող կորոնավիրուսի դեմ բոլոր պատվաստանյութերը ընդունելի են նաև Վրաստանում):
Սահմանային անցակետում կորոնավիրուսի դեմ ամբողջական պատվաստված լինելու հավաստագիր ներկայացրած ՀՀ քաղաքացիները Վրաստանի սահմանային անցակետը հատելուց հետո ազատվում են երկիր մուտք գործելուց հետո 72 ժամվա ընթացքում ևս մեկ թեստ հանձնելու պահանջից:
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման ամբողջական կուրսը ավարտած ՀՀ և օտարերկրյա քաղաքացիները ՀՀ մուտք գործելիս ազատվում են ՊՇՌ թեստ հանձնելու պահանջից, եթե սահմանային անցակետում թղթային կամ էլեկտրոնային տարբերակով ներկայացնում են ամբողջական պատվաստված լինելը հավաստող հավաստագիր՝ տվյալ պատվաստանյութի կիրառման հրահանգի համաձայն սահմանված դեղաչափերով (մեկ դեղաչափով ներարկվող պատվաստանյութի դեպքում՝ նվազագույնը 28 օր առաջ ներարկված լինելը հավաստող հավաստագիր, մեկից ավելի դեղաչափի դեպքում՝ վերջին դեղաչափը նվազագույնը 14 օր առաջ ներարկված լինելը հավաստող հավաստագիր)։
ՊՇՌ թեստի հավաստագիրը անհրաժեշտ է ներկայացնել ռուսերեն կամ անգլերեն` հետազոտությունն իրականացրած բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպության բոլոր կոնտակտային տվյալները և ղեկավարի անունը պարունակող ձևաթղթով, որի վրա պետք է նշված լինի հետազոտված անձի անունը և ազգանունը, անձը հաստատող փաստաթղթի համարը, ծննդյան տարեթիվը (օր, ամիս, տարի), հետազոտության արդյունքը, նմուշառման տարեթիվը (օր, ամիս, տարի) և ժամը՝ ստորագրված կազմակերպության ղեկավարի կողմից ու հաստատված կազմակերպության կնիքով
Պատվաստման հավաստագիրը անհրաժեշտ է ներկայացնել ռուսերեն կամ անգլերեն` պատվաստումն իրականացրած կազմակերպության ղեկավարի անունը պարունակող ձևաթղթով, որի վրա պետք է նշված լինի պատվաստված անձի անունը և ազգանունը, անձը հաստատող փաստաթղթի համարը, ծննդյան տարեթիվը (օր, ամիս, տարի), պատվաստանյութի արտադրական անունը, սերիան, յուրաքանչյուր դեղաչափի ներարկման տարեթվերը (օր, ամիս, տարի)՝ ստորագրված կազմակերպության ղեկավարի կողմից ու հաստատված կազմակերպության կնիքով կամ պարունակելով գծիկային կոդ (QR կոդ), որի միջոցով հնարավոր է ստուգել նշված պատվաստման հավաստագրին ներկայացվող բոլոր պահանջները։

17 Июль 2021 - 09:37 AMT
Граждане Республики Армения могут въезжать в Грузию через КПП Баграташен-Садахло и Бавра-Ниноцминда. КПП открыты каждый день с 10:00 до 20:00, сообщает посольство РА в Грузии.
Как минимум за час до въезда в Грузию всем иностранным гражданам необходимо заполнить онлайн-заявку на грузинском или английском языках, где необходимо указать следующую информацию (в случае выезда с семьей заявление заполняется отдельно на каждого члена семьи, независимо от возраста): имя, фамилия, номер паспорта, телефонный номер, адрес электронной почты ( после заполнения заявки на этот адрес электронной почты будет выслан цифровой код, который необходимо предоставить в КПП на границе Грузии), гражданство, страна проживания, место проживания в Грузии (адрес дома, гостиницы и т.д.; транзитные пассажиры указывают слово «ТРАНЗИТ» вместо адреса).
Для детей в возрасте до 10 лет, въезжающих в Грузию, снято требование о прохождении ПЦР-теста на КПП, а также требование прохождения одного ПЦР-теста в течение 72 часов после пересечения границы.
Отрицательный результат теста или свидетельство о вакцинации не требуется для детей в возрасте от 0 до 11 месяцев и 29 дней, въезжающих в Республику Армения.
Граждане Армении, не вакцинированные против коронавируса или не прошедшие полный курс вакцинации, могут въехать в Грузию при следующих условиях:
1. Гражданин предоставляет бумажный вариант справки, подтверждающий отрицательные результаты ПЦР-теста, справка считается действительной максимум в течение 72 часов после проведения теста.
2. В течение 72 часов после пересечения границы Грузии гражданин сдает еще один ПЦР-тест на выявление коронавирусной болезни, в противном случае предусмотрен штраф в размере 2000 грузинских лари. Во время пребывания в Грузии граждане могут позвонить на горячую линию правительства Грузии по номеру 144 с 9:00 до 21:00, попросить прислать смс-сообщения с указанием адресов и номеров телефонов ближайших лабораторий по тестированию.
3. Если гражданин находится в Грузии менее 72 часов (расчет рассчитывается от въезда в страну через наземную или воздушную границу, до выезда из страны через наземный или воздушный пункт пропуска), он освобождается от требования пройти ПЦР-тест в течение 72 часов в Грузии.
* Иностранные граждане и граждане РА, не вакцинированные против коронавирусной болезни или не прошедшие полный курс вакцинации, при въезде в Республику Армения представляют бумажную справку, подтверждающую об отрицательном результате ПЦР-теста. При отсутствии справки они сдают ПЦР-тест на пограничных пунктах Баграташен или Бавра, едут по месту жительства (домой или в гостиницу) для обязательной самоизоляции, пока не получат результат теста. Результаты ПЦР регистрируются в системе АРМЕД и предоставляются обследуемому в течение 48 часов. В случае отрицательного результата ПЦР-исследования человек прекращает самоизоляцию.
Граждане Республики Армения, прошедшие полный курс вакцинации против коронавируса, могут въехать в Грузию при следующих условиях:
2. Гражданин представляет на бумажном носителе справку о том, что он полностью вакцинирован против коронавирусной болезни в дозах, прописанных в соответствии с инструкцией по применению вакцины (в настоящее время предписываемые Минздравом республики Армении все вакцины на коронавирусную болезнь также приемлемы в Грузии).
* Граждане Армении, представившие на КПП справку о том, что они прошли полную вакцинацию от коронавируса, освобождаются от требования пройти еще один тест в течение 72 часов после въезда в Грузию.
** Иностранцы и граждане Республики Армения, прошедшие полный курс вакцинации против коронавируса, освобождаются от требования пройти ПЦР-тест при въезде в Республику Армения, если они предъявят в КПП справку о полной вакцинации на бумажном или электронном носителях (в случае однократной вакцины – справка, подтверждающая, что вакцина была введена не менее 28 дней назад, в случае более одной дозы, сертификат, подтверждающий, что последняя доза была введена не менее 14 дней назад).