Եվրամիությունը ցանկանում է շատ հավատարիմ ու ակտիվ գործընկեր լինել Հայաստանի բարօրության, կայունության և անվտանգության համար։ Այդ մասին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ հայտարարության ընթացքում ասել է աշխատանքային այցով ՀՀ-ում գտնվող Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։
«Ես մի շատ հզոր ուղերձ եմ ձեզ հղում. մենք ձեր կողքին ենք, և ևս մեկ անգամ հաստատում ենք աննախադեպ՝ 2.6 մլրդ եվրո ֆինանսական փաթեթ տրամադրելու Հայաստանին, որպեսզի աջակցենք Հայաստանի առաջնահերթությունների իրականացմանը», – ասել է Միշելը, գրում է Aysor.am-ը։
Նա հայտարարել է, թե Եվրամիությունը ցանկանում է իր ներգրավվածությունն արտահայտել տարածաշրջանում։
«Եվ ես վաղը լինելու եմ Ադրբեջանում, երկուշաբթի` Վրաստանում։ Մենք ցանկանում ենք ամրապնդել կապերն այս տարածաշրջանի երկրների և ԵՄ միջև։ Պատրաստվում ենք դեկտեմբերին կայանալիք գագաթաժողովին», – հավելել է ԵԽ նախագահը։
Փաշինյանը երախտագիտություն է հայտնել ԵՄ կողմից արևելյան գործընկերության շրջանակում մոտ 2.6 մլդ եվրո Հայաստանին տրամադրելու պատրաստակամության համար։
Ավելի վաղ Երևանում Եվրահանձնաժողովի ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն ՀՀ համար նախապես հայտարարված 1,6 միլիարդ եվրո հատկացմանը հավելել է ևս 1 մլրդ եվրո։ «Եվ այդպիսով կարողանում ենք 2,6 միլիարդ եվրո համախմբել Հայաստանի համար այս ծրագրով», – ասել էր Վարհեին։

Европейский союз хочет стать верным и активным партнером Армении в деле обеспечения ее благополучия, стабильности и безопасности. Об этом заявил 17 июля председатель Европейского совета Шарль Мишель на совместном брифинге с и.о. премьер-министра Армении Николом Пашиняном в Ереване.
«Я направляю вам очень сильное послание – мы рядом с вами. Я вновь подтверждаю намерение ЕС предоставить Армении беспрецедентный финансовый пакет в 2.6 млрд евро, чтобы содействовать решению приоритетных задач Армении», – сказал Шарль Мишель, пишет Aysor.am.
Он отметил, что Европейский союз заявляет о желании быть вовлеченным в регион.
«Завтра я буду в Азербайджане, в понедельник – в Грузии. Мы хотим укрепить связи между странами этого региона и ЕС. Готовимся к планируемому в декабре саммиту», – сказал председатель Европейского совета.
Никол Пашинян выразил благодарность ЕС за готовность предоставить Армении в рамках Восточного партнерства около 2.6 млрд евро.
Ранее стало известно, что общий инвестиционный пакет, выделяемый Евросоюзом на реализацию программ в Армении, достигнет 2.6 млрд евро. Помимо помощи в размере 1.6 млрд евро, предоставляемой Армении через различные финансовые инструменты в рамках совместного экономического и инвестиционного плана, еще 1 млрд евро будет мобилизован из других источников, в результате чего общий инвестиционный пакет достигнет 2.6 млрд евро.