Քաղաքական հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդը, ԱՄՆ Սենատում պատասխանելով սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսի հարցին ԼՂ-ում պատերազմի ժամանակ սիրիացի զինյալներին տեղափոխելուն Թուրքիայի ներգրավվածության վերաբերյալ հարցին, առաջարկել է այդ հարցն առանձին քննարկման առարկա դարձնել։
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը հուլիսի 21- ին անցկացրել է լսումներ «Թուրքիայի նկատմամբ Միացյալ Նահանգների քաղաքականությունը» խորագրով, տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Լսումներին որպես պատասխանող կողմ հանդես էր գալիս ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Նուլանդը, իսկ քննարկումը նախագահում էր Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը: Վերջինս հարց է բարձրացրել Լեռնային Ղարաբաղի վերջին հակամարտության ընթացքում Թուրքիայի ներգրավվածության, մասնավորապես սիրիացի զինյալների՝ հակամարտության գոտի տեղափոխման շուրջ:
«Թույլ տվեք մեկ հարց ևս ուղղել: Արդյո՞ք տեղյակ եք, որ Թուրքիան նպաստել է Սիրիայից դեպի Ադրբեջան զինյալների տեղափոխմանը 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի ժամանակ»,- հարց է ուղղել սենատոր Մենենդեսը:
Նուլանդն առաջարկել է այդ հարցն առանձին քննարկել։
«Կարծում եմ, որ ավելի հարմար կլիներ Ձեր նշած այս դրույթը քննարկել առանձին առիթով մեկ այլ պայմաններում, եթե դա Ձեզ համար ընդունելի է, պարոն նախագահ»,- պատասխանել է նա:
Սենատոր Մենենդեսը դրական է արձագանքել՝ հավելելով, որ դրա հետ մեկտեղ սպասում է պետքարտուղարության արձագանքին պատերազմի օրերին Ադրբեջանի կողմից թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման մասին:
«Շատ լավ: Որպես դրա մի մաս, ես նաև անհամբեր սպասում եմ պետքարտուղարության արձագանքին, թե արդյոք ուսումնասիրել եք Ադրբեջանի կողմից պատերազմում օգտագործած թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի գործածման հարցը: Այն ներառում էր ԱՄՆ-ում արտադրված մասեր, որը ես համարում եմ բոլորովին անընդունելի»,- արձագանքել է Մենենդեսը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը, Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնում Քարեն Դոնֆրիդի թեկնածության հաստատման լսումների ժամանակ ադրադառնալով ՀՀ-ում սահմանային իրավիճակին, հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը սահմանային հարցերի արդյունքում ներխուժել է Հայաստանի ֆիզիկական տարածք և կշարունակի իր ագրեսիվ պահվածքը, եթե հստակ ուղերձ չստանա, որ դա անընդունելի է։
Սենատորը նաև իր մտահոգությունն է հայտնել Բայդենի վարչակազմի կողմից «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումից հրաժարվելու վերաբերյալ, որով արգելվում էր ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին։

At a Senate Foreign Relations Committee meeting on Turkey, Victoria Nuland, U.S. Under Secretary of State for Political Affairs, has proposed to discuss Ankara's transfer of fighters from Syria to Azerbaijan during the 2020 war in Nagorno-Karabakh "in a separate session" and "in another setting," reported the Armenian Assembly of America.
Senator Bob Menendez (D-NJ), Chairman of the Senate Foreign Relations Committee, referred to the Artsakh war and Turkey's counterproductive role in the South Caucasus region during the full committee hearing on Wednesday, July 21. In his opening remarks, Menendez cited the "pattern of Turkish aggression that has become the norm."
He stated: "Last summer, Erdogan provided military support to Azerbaijani strikes against ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh. He also facilitated the passage of militants from Syria to fight on the side of Azerbaijan. Yet these actions solicited no penalty from the Trump Administration. No concrete reaction from the international community. No sanction. This is unacceptable."
Menendez said he "expects more" from the Biden Administration and looks forward to "understanding how the State Department views Turkey's role in last year's war and what measures can be taken in response."
During an exchange with Under Secretary Nuland, Chairman Menendez asked her if she is familiar with Turkey "facilitating the transfer of fighters from Syria to Azerbaijan during the 2020 war in Nagorno-Karabakh."
Under Secretary Nuland responded by requesting to "discuss that last point in a separate session" and "in another setting."
Chairman Menendez pressed on that he would be "looking forward to hearing from the Department" and whether there was an investigation of the "Turkish drones used by Azerbaijan in the war last summer that included U.S. produced parts, which I find totally unacceptable."
In Under Secretary Nuland's written testimony, she referred to Nagorno-Karabakh and how "we also press Turkey to avoid entanglements in regional conflicts that threaten long-term stability. The role played by third parties, including Turkey, in last year's fighting in the Nagorno-Karabakh conflict exacerbated regional tensions. We have pressed Turkey to urge Baku to release all detainees immediately, to support the ceasefire between Armenia and Azerbaijan, and to help the sides work towards a sustainable, long-term political solution to the conflict."