Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ «չկա ոչ կարգավիճակ, ոչ Լեռնային Ղարաբաղ»։ Նա շատ «իմաստուն քայլ» է անվանել այն, որ Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն Ադրբեջան այցի ժամանակ չի օգտագործել ոչ կարգավիճակ բառը, ոչ էլ Լեռնային Ղարաբաղ բառակապակցությունը։
«Ադրբեջանում չկա Լեռնային Ղարաբաղ կոչվող տարածքային միավոր և այն փաստը, որ Շառլ Միշելը չկիրառեց այդ արտահայտությունը, վկայում է, որ նա հարգանքով է վերաբերվում մեր դիրքորոշմանը։ Դա վերաբերում է նաև կարգավիճակի հարցին»,-ասել է նա, գրում է Moscow-baku.ru-ն։
Ալիևը հավելել է նաև, որ Ադրբեջանը շարունակում է ամրապնդել իր դիրքերը ՀՀ հետ սահմանին։
«Շառլ Միշելը Երևան այցի ժամանակ սահմանամերձ տարածքներն անվանել էր վիճելի։ Ես համաձայն չեմ՝ մենք այդ տարածքները մերն ենք համարում։ Ես համարոմ եմ, որ դա Զանգեզուրի տարածքն է, իսկ Զանգեզուրը մեր նախնիների հողն է և մենք գտնվում ենք մեր հողում»,-ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Նա հավելել է, որ այդ հարցը քնարկվել է նաև Միշելի Բաքու կատարած այցի ժամանակ։
«Ես փորձեցի նրանց բացատրել, որ մենք դուրս ենք եկել մեր սահմանների մոտ։ Ինչո՞ւ միայն մայիսին։ Որովհետեև ձյունը հալվեց՝ մենք վերցրեցինք անհրաժեշտ բարձունքները, տեղակայվեցինք այնտեղ, ամրացանք և շարունակելու ենք ամրանալ»,-ասել է Ալիևը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «нет ни статуса, ни Нагорного Карабаха». Он назвал «очень мудрым шагом» тот факт, что председатель Европейского совета Шарль Мишель в ходе визита в Баку не использовал слово «статус» или словосочетание «Нагорный Карабах».
«В Азербайджане территориальной единицы под названием Нагорный Карабах нет и тот факт, что Шарль Мишель не использовал этого выражения, должно восприниматься как уважение к нашей позиции. Это касается и вопроса статуса», – сказал президент Азербайджана, пишет Moscow-baku.ru.
Алиев добавил, что Азербайджан продолжит укреплять свои позиции на границе с Арменией.
«Шарль Мишель в ходе визита в Ереван назвал приграничные территории спорными. Если честно, я не согласен с этим выражением, так как мы считаем эти территории своими. Я считаю, что это территория Зангезура. А Зангезур – это земля наших предков и мы находимся на своей земле», – сказал Алиев.
По его словам, этот вопрос обсуждался в ходе визита Мишеля в Азербайджан. «Я ему постарался объяснить, что мы вышли к своим границам. Почему только в мае вышли? Потому что растаял снег. После того как растаял снег мы взяли нужные высоты и разместились на них, укрепились там и будем укрепляться», – подчеркнул Алиев.