Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը,, «Ազատությանը» տված հարցազրույցում անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին, ասել է, որ կա մի իրողություն՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը պետք է որոշվի բանակցություններով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում։
«Քանի դեռ այդ կարգավիճակը որոշված չէ, ո՛չ Բաքվում Ֆրանսիայի դեսպանը, ո՛չ Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանը չեն կարող այցելել Ղարաբաղ։ Բաքվում իմ գործընկերը չի այցելում Շուշի, ինչպես ես չեմ այցելում Ստեփանակերտ։ Եվ սա մի դիրքորոշում է, որը կիրառվել է Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրի կողմից։
Մինչդեռ Ֆրանսիան կողմնակից է Ղարաբաղում միջազգային ավելի լայն ներկայության։ Այժմ միայն Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն է այնտեղ ներկա և կատարում է գերազանց աշխատանք։ Մենք կարծում ենք, որ ՄԱԿ-ի գործակալությունները նույնպես կոչված են ներկա լինելու Լեռնային Ղարաբաղում»,-ասել է դեսպանը։
Նա հավելել է, որ հակամարտության արդյունքում մի շարք հարցեր բաց են մնացել։
«Ռազմագերիները, որոնք դեռ պահվում են Ադրբեջանում։ Մի քանի հարյուր կիլոմետրանոց նոր սահմանը, որն այսուհետ գոյություն ունի երկու երկրների միջև։ Եվ ընդհանուր առմամբ բուն Ղարաբաղի հարցը։ Տեսնում ենք, որ այս հարցերը լուծված չեն։ Ուստի, կողմնակից ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սկսվի քաղաքական գործընթաց։ Մի գործընթաց, որը Մինսկի խմբի համանախագահները կոչված են ուղեկցելու։ Հայաստանի և տարածաշրջանի համար անվտանգության լավագույն երաշխիքն այս տարբեր կետերի բանակցային ճանապարհով լուծումն է։ Այսօրվա դրությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այս հարցերի շուրջ խոսելու համար բոլոր կողմերի կողմից ճանաչված միակ մարմինն է»,-ասել է Լաքոթը։
Խոսելով Ռուսաստանի դերի մասին՝ Ֆրանսիայի դեսպանն ասել է, ներկա իրողություններն այնպիսին են, որ Ռուսաստանն ապահովում է Ղարաբաղի հայերի անվտանգությունը և եթե ռուսական ուժերը չլինեին, Ղարաբաղում այլևս հայ չէր լինի։
«Նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունը հանգեցրեց մի հրադադարի, որը, ընդհանուր առմամբ, պահպանվում է։ Միևնույն ժամանակ, ութ ամիս անց մենք տեսնում ենք, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը չի լուծում բոլոր հարցերը։ Դրա որոշ դրույթներ, մասնավորապես՝ ռազմագերիների ազատման դրույթը, լիովին չեն հարգվում։ Եվ ընդհանուր առմամբ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ոչինչ չի ասում Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի մասին։ Այսպիսով, նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունը մի փուլ էր, բայց հիմա պետք է ամրապնդել խաղաղությունը, հրադադարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սկսել քաղաքական գործընթաց»,-ասել է նա։
Ադրբեջանական կողմը ի դեմս այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի չի դադարում կրկնել, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված է և չակ ԼՂ կարգավիճակի հարց։

Посол Франции в Армении Джонатан Лакотт в интервью «Радио Азатутюн», говоря о нагорно-карабахском конфликте, сказал, что статус Нагорного Карабаха должен быть определен путем переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ.
«Пока этот статус не будет определен, ни посол Франции в Баку, ни посол Франции в Ереване не могут посещать Карабах. Мой коллега в Баку не посещает Шуши, как я не посещаю Степанакерт. Эта позиция была принята сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Между тем Франция – сторонник более широкого международного присутствия в Карабахе. Сейчас там присутствует только Международный комитет Красного Креста, который отлично работает. Мы считаем, что агентства ООН также призваны присутствовать в Нагорном Карабахе», – сказал посол.
Он добавил, что в результате конфликта ряд вопросов остался открытым.
«Военнопленные, которые до сих пор содержатся в Азербайджане. Новая граница в несколько сотен километров, которая сейчас существует между двумя странами. И карабахский вопрос в целом. Мы видим, что эти вопросы не решены. Поэтому мы за начало политического процесса между Арменией и Азербайджаном. Процесс, который сопредседатели Минской группы призваны сопровождать. Лучшей гарантией безопасности для Армении и региона является урегулирование этих различных вопросов путем переговоров. В настоящее время Минская группа ОБСЕ – единственный признанный всеми сторонами орган для решения этих вопросов», – сказал Лакотт.
Говоря о роли России, посол заявил, что следует обратить внимание на существующие реалии, «а они таковы, что Россия в данный момент гарантирует безопасность армян в Карабахе».
«Без российских сил в Карабахе сейчас не было бы армян. Заявление от 9 ноября привело к перемирию, которое в целом соблюдается. В то же время, спустя 8 месяцев мы видим, что заявление 9 ноября не решет все проблемы. Определенные положения, в частности, о возвращении пленных, не выполняются. В целом, заявление 9 ноября ничего не говорит о будущем статусе Нагорного Карабаха. Таким образом, заявление 9 ноября – это лишь один этап, теперь нужно подкрепить мир, перемирие и под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ начать между Арменией и Азербайджаном политический процесс», – подчеркнул посол Франции в Армении.
Азербайджанская сторона в лице президента этой страны Ильхама Алиева не перестает повторять, что карабахский конфликт урегулирован, и нет вопроса статуса Нагорного Карабаха.