Հուլիսի 23-ին` ժամը 23:00-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ՀՕՊ ստորաբաժանումները, համապատասխան գործողություններով, կասեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանի հարավ-արևմտյան ուղղությամբ ԱԹՍ-ով ՀՀ օդային տարածք մուտք գործելու փորձը։
Հուլիսի 24-ի գիշերը և առավոտյան 09:00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին, բոլոր ուղղություններով, հարաբերականորեն կայուն է, տեղեկացնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Հուլիսի 23-ին՝ ժամը 17։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Ադրբեջանական կողմի հերթական սադրանքի արդյունքում սկսված ինտենսիվ փոխհրաձգության հետևանքով հրազենային թեթև վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈւ 3 զինծառայող։ Նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, թե հայկական կողմի բացած կրակից հետո ադրբեջանցի զինվորական է զոհվել։

Подразделения ПВО Вооруженных сил Армении 23 июля, около 23:00, благодаря соответствующим действиям, пресекли попытку проникновения БПЛА в воздушное пространство Республики Армения в юго-западном направлении армяно-азербайджанской границы. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
По состоянию на ночь и 09:00 часов 24 июля ситуация на армяно-азербайджанской границе по всем направлениям была относительно стабильной.
Вооруженные силы Азербайджана 23 июля, в районе 17:00 часов, открыли огонь по армянским позициям, расположенным на участке Гегаркуника армяно-азербайджанской границы. Трое военнослужащих Вооруженных сил Армении получили легкие ранения в результате интенсивной перестрелки, начатой в результате очередной провокации с азербайджанской стороны. Состояние одного оценивается как тяжелое.