ՀՀ ԱԳՆ-ն, արձագանքելով նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության իրականացմանը խոչընդոտնելու վերաբերյալ ՀՀ-ին ուղղված Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի մեղադրանքին, հայտարարել է, որ նոյեմբերի 10-ի և հունվարի 11 հայտարարությունների իրականացման հարցում Հայաստանը եղել և մնում է առավելապես կառուցողական։
Սերբիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը Հայաստանին մեղադրել է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման հարցում խոչընդոտներ հարուցելու մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության ստորագրումից 1 ամիս հետո ադրբեջանական զորամիավորումները խախտել են հայտարարության 1-ին կետը, որի համաձայն կողմերը պետք է մնային իրենց դիրքերում, և հարձակում են սկսել Արցախի Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում զավթել են այդ բնակավայրերը, սպանել և գերեվարել հայ զինծառայողներին։
Նշվում է նաև, որ ի տարբերություն Հայաստանի՝ Ադրբեջանը չի կատարել նոյեմբերի 10-ի հայտարարության 8-րդ կետը, որի համաձայն պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակումը։ Ավելին, հայ ռազմագերիները ենթարկվում են քրեական հետապնդման, ինչը նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
«Ադրբեջանի զինված ուժերը մայիսի 12-ից սկսած ներթափանցել են և շարունակում են գտնվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում։ Հարկ է նշել, որ ադրբեջանական զորամիավորումները ներթափանցել են Հայաստանի Հանրապետություն այն տարածքներից, որի հանդեպ Ադրբեջանը վերահսկողություն է հաստատել նոյեմբերի 10-ի հայտարարության իրականացման հետևանքով։ Այսինքն, հայտարարությունն իրականացնելու հայկական կողմի կառուցողական մոտեցմանը՝ Ադրբեջանը հակադրել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հանդեպ ոտնձգություն իրականացնելու՝ տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը խաթարելու քաղաքականություն։ Այն փաստը, որ ադրբեջանական զորամիավորումները գտնվում են Հայաստանի տարածքում ըստ էության ընդունել է Ադրբեջանի նախագահը՝ նշելով, որ «Զանգեզուրը մեր նախնիների հողն է»։
Վերջին շրջանում Ադրբեջանը հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղի տարածքային միավոր լինելու ժխտման հայտարարություններով, ինչն իր հերթին խախտում է հայտարարության 7-րդ կետը, որտեղ կողմերը, այդ թվում Ադրբեջանը համաձայնվել է «Լեռնային Ղարաբաղի տարածք» եզրույթին։
Ապաշրջափակման հետ կապված՝ նոյեմբերի 10-ի և հունվարի 11 հայտարարությունների իրականացման հարցում Հայաստանը եղել և մնում է առավելապես կառուցողական: Ցավոք, Հայաստանի նման կառուցողական մոտեցումը ադրբեջանական կողմը հանրային պաշտոնական հայտարարություններով հետևողականորեն շահարկել և փորձել է շրջանառության մեջ դնել «միջանցքի բացման» գաղափարը, ինչն անընդունելի է և ամբողջովին աղավաղում է եռակողմ հայտարարությունների բովանդակությունը և նպատակը: Հատկանշական է, որ այս շահարկումներին զուգընթաց Ադրբեջանը մի կողմից տարածքային և պատմական կեղծ պահանջներ է առաջադրել Հայաստանին, իսկ մյուս կողմից՝ ադրբեջանական զորամիավորումները ներթափանցել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք։
Ինչ վերաբերում է այն մեղադրանքներին, որ Հայաստանը չի օգնում Ադրբեջանին ականազերծել հակամարտության գոտու տարածքները, ապա պետք է ընդգծել, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունը չի պարունակում ականզերծման ուղղությամբ կողմերի միջև համագործակցության որևէ դրույթ։ Ավելորդ չէ վերհիշել, որ Ադրբեջանն ավանդապես հանդես է եկել այս ուղղությամբ ՀՀ և Արցախի հետ որևէ համագործակցության հնարավորության դեմ։ Ավելին 2017թ․ Ադրբեջանի ջանքերով փակվել է ԵԱՀԿ-ի Երևանի գրասենյակը, այն հիմնավորմամբ, որ ԵԱՀԿ այդ կառույցը զբաղվում էր մարդասիրական ականազերծման ծրագրով»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ չունենալով ականազերծման ուղղությամբ համագործակցելու որևէ հանձնառություն՝ հայկական կողմն այնուհանդերձ երրորդ կողմերի միջոցով տեղեկություններ է տրամադրել Ադրբեջանին՝ որպես բարի կամքի դրսևորում։
«Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց հայրենադարձման գործընթացի ամբողջական ավարտը կարող է կառուցողական միջավայր ստեղծել նոյեմբերի 10-ի հայտարարության հետևողական իրականացման մասով»,-ասվում է ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչության մեկնաբանության մեջ։

Armenia has been and remains most constructive in implementing the November 9 and January 11 statements regarding the unblocking of communications in the region, the country's Foreign Ministry said in a statement on Tuesday, July 27.
The statement came amid continued accusations from Baku, alleging that Armenia is obstructing the implementation of the November 9 trilateral statement on the ceasefire.
The Foreign Ministry's statement reads:
"When referring to the implementation of trilateral statements of November 9, 2020 and January 21, 2021 one should be guided by clear facts and not arbitrary interpretations of those statements. And the facts are as follows:
"A month after signing the Statement, the Azerbaijani armed forces violated its first provision, according to which the sides should remain in their positions, and launched an attack on the villages of Hin Tagher and Khtsaberd in the region of Hadrut, resulting in the occupation of those settlements and the killing and capture of Armenian soldiers.
"Unlike Armenia, Azerbaijan did not fulfill the 8th provision of the November 9 Statement, which enshrines the exchange of prisoners of war, hostages and other detainees. Moreover, Armenian prisoners of war are being prosecuted, which is also a gross violation of international humanitarian law.
"Since May 12, the armed forces of Azerbaijan have infiltrated and continue to stay in the sovereign territory of the Republic of Armenia. It is noteworthy that Azerbaijani armed units infiltrated into the Republic of Armenia from the territories over which Azerbaijan established control following the implementation of the Statement of November 9. In other words, the constructive approach of the Armenian side to implement the Statement was opposed by Azerbaijan's policy of disrupting regional security and peace by the encroachment on the territorial integrity of Armenia. The fact that the Azerbaijani military units are in the territory of Armenia was accepted by the President of Azerbaijan, noting that “Zangezur is the land of our ancestors”.
"Recently, Azerbaijan has been making statements denying Nagorno-Karabakh as a territorial entity, which in turn violates Provision 7 of the Statement, where the parties, including Azerbaijan, agreed on the term "Nagorno-Karabakh and adjacent areas."
"Armenia has been the most constructive in implementing the November 9 and January 11 statements regarding the unblocking. Unfortunately, the Azerbaijani side has actively manipulated Armenia’s constructive approach and has attempted to circulate the official idea of "opening the corridor" with official public statements, which is unacceptable and completely distorts the content of the trilateral statements. It is noteworthy that along with these speculations, Azerbaijan, on one hand, made false territorial-historical claims towards Armenia, and on the other hand, the Azerbaijani military units penetrated into the sovereign territory of the Republic of Armenia.
"As for the accusations that Armenia does not help Azerbaijan to demine the territories of the conflict zone, it should be emphasized that the November 9 statement does not contain any provision for cooperation between the parties in the field of demining. It is worth mentioning that the possibility of cooperation with Armenia and Artsakh in this direction was usually denied by Azerbaijan. Moreover, in 2017 due to Azerbaijan's efforts, the OSCE Office in Yerevan was closed under the pretext that the OSCE was engaged in a humanitarian demining program.
"Without any obligation to cooperate in the field of demining, the Armenian side nevertheless provided information to Azerbaijan through third parties as an expression of goodwill.
"The complete implementation of the process of repatriation of prisoners of war, hostages and other detainees held in Azerbaijan may create a constructive environment for the implementation of the November 9 Statement."