ՀՀ ԱԳՆ-ն, արձագանքելով նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության իրականացմանը խոչընդոտնելու վերաբերյալ ՀՀ-ին ուղղված Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի մեղադրանքին, հայտարարել է, որ նոյեմբերի 10-ի և հունվարի 11 հայտարարությունների իրականացման հարցում Հայաստանը եղել և մնում է առավելապես կառուցողական։
Սերբիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը Հայաստանին մեղադրել է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման հարցում խոչընդոտներ հարուցելու մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության ստորագրումից 1 ամիս հետո ադրբեջանական զորամիավորումները խախտել են հայտարարության 1-ին կետը, որի համաձայն կողմերը պետք է մնային իրենց դիրքերում, և հարձակում են սկսել Արցախի Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում զավթել են այդ բնակավայրերը, սպանել և գերեվարել հայ զինծառայողներին։
Նշվում է նաև, որ ի տարբերություն Հայաստանի՝ Ադրբեջանը չի կատարել նոյեմբերի 10-ի հայտարարության 8-րդ կետը, որի համաձայն պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակումը։ Ավելին, հայ ռազմագերիները ենթարկվում են քրեական հետապնդման, ինչը նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
«Ադրբեջանի զինված ուժերը մայիսի 12-ից սկսած ներթափանցել են և շարունակում են գտնվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում։ Հարկ է նշել, որ ադրբեջանական զորամիավորումները ներթափանցել են Հայաստանի Հանրապետություն այն տարածքներից, որի հանդեպ Ադրբեջանը վերահսկողություն է հաստատել նոյեմբերի 10-ի հայտարարության իրականացման հետևանքով։ Այսինքն, հայտարարությունն իրականացնելու հայկական կողմի կառուցողական մոտեցմանը՝ Ադրբեջանը հակադրել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հանդեպ ոտնձգություն իրականացնելու՝ տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը խաթարելու քաղաքականություն։ Այն փաստը, որ ադրբեջանական զորամիավորումները գտնվում են Հայաստանի տարածքում ըստ էության ընդունել է Ադրբեջանի նախագահը՝ նշելով, որ «Զանգեզուրը մեր նախնիների հողն է»։
Վերջին շրջանում Ադրբեջանը հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղի տարածքային միավոր լինելու ժխտման հայտարարություններով, ինչն իր հերթին խախտում է հայտարարության 7-րդ կետը, որտեղ կողմերը, այդ թվում Ադրբեջանը համաձայնվել է «Լեռնային Ղարաբաղի տարածք» եզրույթին։
Ապաշրջափակման հետ կապված՝ նոյեմբերի 10-ի և հունվարի 11 հայտարարությունների իրականացման հարցում Հայաստանը եղել և մնում է առավելապես կառուցողական: Ցավոք, Հայաստանի նման կառուցողական մոտեցումը ադրբեջանական կողմը հանրային պաշտոնական հայտարարություններով հետևողականորեն շահարկել և փորձել է շրջանառության մեջ դնել «միջանցքի բացման» գաղափարը, ինչն անընդունելի է և ամբողջովին աղավաղում է եռակողմ հայտարարությունների բովանդակությունը և նպատակը: Հատկանշական է, որ այս շահարկումներին զուգընթաց Ադրբեջանը մի կողմից տարածքային և պատմական կեղծ պահանջներ է առաջադրել Հայաստանին, իսկ մյուս կողմից՝ ադրբեջանական զորամիավորումները ներթափանցել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք։
Ինչ վերաբերում է այն մեղադրանքներին, որ Հայաստանը չի օգնում Ադրբեջանին ականազերծել հակամարտության գոտու տարածքները, ապա պետք է ընդգծել, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունը չի պարունակում ականզերծման ուղղությամբ կողմերի միջև համագործակցության որևէ դրույթ։ Ավելորդ չէ վերհիշել, որ Ադրբեջանն ավանդապես հանդես է եկել այս ուղղությամբ ՀՀ և Արցախի հետ որևէ համագործակցության հնարավորության դեմ։ Ավելին 2017թ․ Ադրբեջանի ջանքերով փակվել է ԵԱՀԿ-ի Երևանի գրասենյակը, այն հիմնավորմամբ, որ ԵԱՀԿ այդ կառույցը զբաղվում էր մարդասիրական ականազերծման ծրագրով»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ չունենալով ականազերծման ուղղությամբ համագործակցելու որևէ հանձնառություն՝ հայկական կողմն այնուհանդերձ երրորդ կողմերի միջոցով տեղեկություններ է տրամադրել Ադրբեջանին՝ որպես բարի կամքի դրսևորում։
«Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց հայրենադարձման գործընթացի ամբողջական ավարտը կարող է կառուցողական միջավայր ստեղծել նոյեմբերի 10-ի հայտարարության հետևողական իրականացման մասով»,-ասվում է ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչության մեկնաբանության մեջ։

27 Июль 2021 - 12:29 AMT
Официальный Ереван опровергает высказывания министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова, и подчеркивает, что полноценному выполнению заявлений, подписанных 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года в формате Армения-Россия-Азербайджан, препятствует не Армения, а Азербайджан. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении, подчеркнув, что азербайджанская сторона, в частности, нарушает 1-й, 7-й пункты заявления от 9 ноября и не выполняет 8-й пункт заявления, согласно которому должен был состояться обмен военнопленными, заложниками и другими захваченными лицами, пишет «Арменпресс».
Ранее на совместной пресс-конференции со своим сербским коллегой министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов обвинил Армению в препятствовании реализации положений трехстороннего заявления от 9 ноября.
В МИД отметили, что полное завершение Азербайджаном процесса возврата военнопленных, заложников и других захваченных лиц может создать конструктивную среду для реализации заявления от 9 ноября.
«Через месяц после подписания заявления азербайджанские войска нарушили первый пункт заявления, согласно которому стороны должны оставаться на своих позициях, и начали наступление в направлении сел Хин Тагер, Хцаберд Гадрутского района Арцаха, и впоследствии они оккупировали эти населенные пункты, убили и взяли в плен армянских военнослужащих.
В отличие от Армении, Азербайджан не выполнил 8-й пункт заявления от 9 ноября, согласно которому должен был состояться обмен военнопленными, заложниками и другими захваченными лицами. Более того, армянские военнопленные подвергаются судебному преследованию, что также является грубым нарушением международного гуманитарного права», – говорится в заявлении МИД Армении.
Во внешнеполитическом ведомстве напомнили также, что вооруженные силы Азербайджана 12 мая проникли на суверенную территорию Республики Армения и продолжают находиться на ней.
«Азербайджан выступил против конструктивного подхода армянской стороны к реализации заявления и проводит политику посягательства на территориальную целостность Армении, подрыва региональной безопасности и мира. То, что азербайджанские воинские части находятся на территории Армении, фактически пофдтвердил президент Азербайджана, заявив, что «Зангезур – земля наших предков».
В последнее время Азербайджан делает заявления, отрицающие Нагорный Карабах как территориальную единицу, что, в свою очередь, нарушает пункт 7 заявления, в котором стороны, включая и Азербайджан, согласовали термин «территория Нагорного Карабаха», – говорится в сообщении МИД.
Отмечается, что в вопросе реализации положений заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года о разблокировке коммуникаций Армения была и остается наиболее конструктивной.
«К сожалению, при столь конструктивном подходе Армении, азербайджанская сторона своими официальными публичными заявлениями активно эксплуатирует идею «открытия коридора», что недопустимо, и полностью искажает содержание трехсторонних заявлений. Примечательно, что наряду с этими домыслами Азербайджан, с одной стороны, предъявляет Армении ложные территориальные и исторические претензии, и с другой стороны, азербайджанские воинские части проникли на суверенную территорию Республики Армения.
Что касается обвинений, что Армения не помогает Азербайджану в разминировании территорий зоны конфликта, следует подчеркнуть, что заявление от 9 ноября не содержит никаких положений о сотрудничестве между сторонами в области разминирования. Не имея никаких обязательств по сотрудничеству в разминировании, армянская сторона, тем не менее в качестве выражения доброй воли через третьи стороны предоставила Азербайджану информацию», – отметили в МИД Армении.