Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի կիրառմանն ի պատասխան ՀՀ-ն գործի կդնի միջազգային իրավունքով վերապահված իր ռազմաքաղաքական ամբողջ գործիքակազմը։ Այդ մասին ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածք մայիսի 12-ից ներթափանցած ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները հուլիսի 28-ին՝ ժամը 03։40-ի սահմաններում, հարձակում են ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում ծավալվել են տեղային մարտեր։ Ըստ նախնական տվյալների` կան մարդկային կորուստներ։
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը գնում է իրավիճակի միտումնավոր սրման այն պայմաններում, երբ շարունակվում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինուժի ապօրինի ներկայությունը, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հիմնավորում է նմանօրինակ գործողությունները Հայաստանի հանդեպ տարածքային և պատմական պահանջների առաջադրմամբ։
Խստորեն դատապարտում ենք տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության դեմ ուղղված ադրբեջանական կողմի ռազմական գործողությունները»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ իրադրության հետագա սրման ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա:
Հուլիսի 28-ին, ժամը 03։40-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները հարձակում են ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա։
Ծավալվել են տեղային մարտեր, որոնք, ժամը 07։00-ի դրությամբ, շարունակվում են։ Ժամը 07։30-ի դրությամբ հայկական կողմն ունի երկու վիրավոր, ևս հինգ զինծառայողի վերաբերյալ տվյալները ճշտվում են։
Ըստ ՊՆ-ի` հակառակորդը, ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում նախատեսվող բանակցություններից առաջ, նախահարձակ մարտական գործողություններ է սկսել ՀՀ սահմանների վրա` Սոթքից մինչև Վերին Շորժա հատվածում։

Armenia will use its entire military-political toolkit in accordance with international law in order to respond to Azerbaijan's use of force against its territorial integrity, the Foreign Ministry said on Wednesday, July 28, hours after Azerbaijan launched an offensive in Gegharkunik province.
On July 28, at around 3:40 am, the units of the Azerbaijani armed forces, which had infiltrated the sovereign territory of Armenia since May 12, attacked the Armenian positions located in the north-eastern section of the Armenian-Azerbaijani border, triggering local battles. Three Armenian troops were killed, two others were wounded in the process.
"It is noteworthy that the Azerbaijani side has been deliberately escalating the situation amid the illegal presence of its armed forces on the sovereign territory of Armenia, while the Azerbaijani leadership substantiates such actions by making territorial-historical claims to Armenia," the Foreign Ministry said in a statement.
"In response to the use of force by Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia, the Republic of Armenia will use all its military-political tools in accordance with international law."
The Foreign Ministry condemned Azerbaijan's actions which it said undermines regional peace and security.
"The military-political leadership of Azerbaijan bears full responsibility for the further escalation of the situation," the statement added.