Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի նախագահ Մուստաֆա Շենթոփը Գյանջայում, անդրադառնալով իրավիճակի սրմանը ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին, տարածաշրջանային պատերազմով է սպառնացել Հայաստանին։
Նա ասել է, թե «Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների գնդակոծումը» կարող է հանգեցնել տարածաշրջանային պատերազմի, գրում է Sputnik Ադրբեջանը։
Նա մեկ անգամ ևս կրկնել է, որ Թուրքիան սատարում է Ադրբեջանին և կարևորել «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը, որը, ըստ նրա` նույնքան կարևոր է Թուրքիայի համար, որքան Ադրբեջանի։
«Համապատասխան պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել, և կողմերից յուրաքանչյուրը պետք է պահի տված խոսքը։ Միջանցքը պետք է բացվի»,-ասել է նա։

Председатель турецкого Великого национального собрания (парламент) Мустафа Шентоп в ходе пресс-конференции в Гяндже, коснувшись обострения ситуации на армяно-азербайджанской границе, пригрозил Армении региональной войной.
Он сказал, что «обстрел Арменией приграничных районов Азербайджана» может привести к региональной войне, пишет Sputnik Азербайджан.
Шентоп вновь подтвердил, что Турция поддерживает Азербайджан и подчеркнул важность открытия «Зангезурского коридора», который, по его словам, так же важен для Турции, как и для Азербайджана.
«Соответствующая договоренность достигнута, и каждая сторона должна сдержать свое слово. Коридор должен быть открыт», – заявил он.