Ֆրանսիան կոչ է անում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև քաղաքական գործընթացների վերսկսման, որը, սակայն, պետք է լինի արդար ու չպետք է տեղի ունենա ուժի կամ այլ ազդեցության ներքո։ Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, որն Էրեբունի ամրոցում մասնակցում էր Էրեբունու հնագիտական պեղումներն ավարտելու կապակցությամբ հրավիրված մամուլի ասուլիսին։
«Ես ամբողջությամբ տեղեկացված եմ, որ այս պահին, երբ մենք այս միջոցառումն ենք իրականացնում, Հայաստանի տարածքում՝ Գեղարքունիքում, զինված գործողություններ են։ Բնականաբար, մենք մտքով զինվորների, զոհված զինվորների ընտանիքների հետ ենք։ Մենք նաև գիտակցում ենք, որ այս ամենը տեղի է ունենում այն համատեքստում, երբ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի վատթարացում կա»,- ասել է դեսպանը, գրում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքերով, սրանք իրադարձություններ են, որոնք առաջացնում են Ֆրանսիայի անհանգստությունը, քանի որ այն նաև հրադադարի խախտում է, որի պատճառով նաև ընդհանուր Հայաստանի սահմաններին անվտանգային իրավիճակի վատթարացում է գրանցվում։
Նա նշել է նաև, որ բնականաբար, շփումներ կան Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի ու Ռուսաստանի միջև Մինսկի խմբի շրջանակում, որպեսզի նախ իրավիճակի հանգստացմանը ներդրումն ունենան, ապա՝ քաղաքական գործընթացի վերսկսմանը։
«Բնականաբար այս պահին մեր հիմնական մտահոգությունը Հայաստանի սահմաններին իրավիճակն է։ Չենք մոռանում նաև նոյեմբերի 10-ի հայտարարության այն կետերի մասին, որոնց հետ դեռ խնդիրներ կան․ մասնավորապես՝ Ադրբեջանում պահվող բոլոր ռազմագերիների ազատ արձակման կետը»,-ասել է դեսպանը:
Հուլիսի 28-ին ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից նախաձեռնած հարձակումից հետո ծավալված մարտական գործողությունների արդյունքում, հայկական կողմն ունի 3 զոհ և 3 վիրավոր։

Франция призывает к возобновлению политических процессов между Арменией и Азербайджаном, которые, однако, должны быть справедливыми и не должны происходить под воздействием силы или под иным влиянием. Об этом заявил посол Франции в Армении Джонатан Лакот.
«Я хорошо осведомлен, что на данный момент на территории Армении – в Гегаркунике – боевые действия. Естественно, наши мысли – с военными, семьями погибших военнослужащих. Мы осознаем также, что все это происходит в контексте ухудшения ситуации на армяно-азербайджанской границе», – заявил Лакот, пишет Panorama.am.
По словам посла, эти события вызывают обеспокоенность Франции, так как это также является нарушением режима прекращения огня, из-за чего регистрируется ухудшение ситуации с безопасностью на границах Армении в целом.
«Естественно, есть контакты между Францией, США и Россией в рамках Минской группы, так чтобы мы могли, в первую очередь, внести свой вклад в успокоение ситуации, а затем и в возобновление политического процесса.
Естественно, что в настоящий момент нас больше всего беспокоит ситуация на границах Армении. Не забываем и о тех пунктах заявления Еревана, Москвы и Баку от 9 ноября 2020 года, с которыми пока есть проблемы. В частности, пункт об освобождении всех военнопленных, удерживаемых в Азербайджане», – указал посол.