Հուլիսի 28-ին ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ընդունել է ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանությունների ռազմական կցորդներին:
Հանդիպման ընթացքում վերջիններիս ներկայացվել է տեղեկատվություն հուլիսի 28-ի վաղ առավոտից Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանի Վերին Շորժայի ուղղությամբ իրականացված մարտական գործողությունների վերաբերյալ: Ռազմական կցորդները տեղեկացվել են, որ դիրքերը բարելավելու և հետագա հնարավոր առաջխաղացման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով ադրբեջանական ստորաբաժանումներն ականանետերի, նռնականետերի և խոշոր տրամաչափի հրազենի կիրառմամբ հարձակվել են հայկական գերիշխող հենակետի վրա և ժամանակավորապես գրավել այն: ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների պատասխան գործողությունների արդյունքում, կրելով բազմաթիվ կորուստներ, հակառակորդը հետ է շպրտվել ելման դիրքեր:
Այվազյանը նշել է, որ ԶՈւ ստորաբաժանումները կատարում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` ձեռնարկելով բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հակառակորդին սանձելու և հակազդելու ուղղությամբ:
Ռազմական կցորդների ուշադրությունը հրավիրվել է այն փաստի վրա, որ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից ի վեր հակառակորդի կողմից զենքի կիրառմամբ իրականացված ամենալայնածավալ սադրանքը տեղի է ունեցել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում և անմիջական վտանգ է ներկայացրել հարակից բնակավայրերի խաղաղ բնակչության համար:
Տեղեկացվել է, որ հավատարիմ լինելով այդ հայտարարության դրույթներով ամրագրված պարտավորությունների իրականացմանը, հայկական կողմի դիրքորոշումը մնում է հստակ և անփոփոխ՝ ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից:
Նշվել է, որ իրավիճակի սրման և հետագա ապակայունացման ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալ Արտյոմ Սեդրակյանը: Ներկայացվել է ադրբեջանական կողմի իրականացված սադրանքի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների տեսանկյունից ստեղծված իրավիճակը:

The head of the Armenian Defense Ministry's General Department of Defense Policy and International Cooperation Levon Ayvazyan met with the military attachés of the foreign embassies accredited in Armenia to reveal details from Azerbaijan's attack in Gegharkunik province on July 28.
During the meeting, the attachés were informed about the military operations carried out by the Azerbaijani Armed Forces near Verin Shorzha on the Armenian-Azerbaijani border since the early morning of July 28. In order to improve their position and create favorable conditions for further possible advancement, the Azerbaijani subdivisions attacked the Armenian dominant base with mortars, grenade launchers and large-caliber firearms, temporarily capturing it. As a result of the retaliatory actions of the Armenian Armed Forces, the enemy was thrown back to their starting positions, suffering numerous losses. Ayvazyan noted that the subdivisions of the Armenian Army fulfill their combat tasks assigned to them, taking all the necessary measures to restrain or counteract the enemy.
The attention of the military attachés was drawn to the fact that since the trilateral declaration of November 9, 2020, the largest provocation by the enemy with the use of weapons took place in the sovereign territory of Armenia, posing an immediate threat to the civilian population of nearby settlements.
"While remaining true to the implementation of the obligations stipulated by the provisions of the statement of November 9, 2020, the position of the Armenian side remains clear and unchanged – the subdivisions of the Armed Forces of Azerbaijan must be withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia," the Defense Ministry said in a statement.
"It was noted that the entire responsibility for the escalation of the situation and further destabilization lies on the Azerbaijani side."