Հուլիսի 29-ին ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանն ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հետ հերախոսազրույցում Գեղարքունիքի մարզում հայկական դիրքերի վրա իրականացված ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակումը որակել է որպես Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված բացահայտ ոտնձգություն, տեղեկացնում ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Այս առնչությամբ ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատարն ընդգծել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի կարգավորման և այս ուղղությամբ դեէսկալացիայի կարևորությունը:
Ընդգծվել է, որ մայիսի 12-ից սկսած Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցման և շարունակական սադրիչ գործողությունների հետևանքով ստեղծվել է լարված իրավիճակ, որը հնարավոր կլինի հաղթահարել ադրբեջանական զինված ուժերի՝ ելման դիրքեր վերադարձից հետո:
Զրույցի ընթացքում կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսումը, որն ուղղված կլինի ղարաբաղյան հիմնահարցի համապարփակ կարգավորմանը և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հակամարտության մարդասիրական հետևանքներին։ Այս համատեքստում Արմեն Գրիգորյանը դատապարտելի է համարել հայ ռազմագերիների և քաղանձանց հանդեպ կեղծ մեղադրանքներով քրգործերի հարուցումը՝ դրանք որակելով որպես Ադրբեջանի կողմից ստանձնված պարտավորությունների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում։
Գրիգորյանը և Ռիքերը քննարկել են նաև ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության շրջանակում գործակցության հետագա ծավալման հեռանկարները՝ առանձնահատուկ ընդգծելով կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի ուղղությամբ համատեղ ջանքերի կարևորությունը։

Acting Foreign Minister Armen Grigoryan on Thursday, July 29 held a phone conversation with Philip Reeker, the U.S. Acting Assistant Secretary of State of European and Eurasian Affairs, who stressed the need to make steps towards de-escalation on the Armenian-Azerbaijani border.
During the conversation, Grigoryan condemned the attack on the Armenian positions, which he qualified as a blatant encroachment on the sovereignty and territorial integrity of Armenia. It was emphasized that since May 12, as a result of Azerbaijani infiltration to the sovereign territory of Armenia and its continuous provocative actions, the situation has been escalating, which will be possible to overcome once the Azerbaijani armed forces return to their initial positions.
In this regard, the Acting US Deputy Assistant Secretary stressed the need to resolve the tense situation on the Armenian-Azerbaijani border and make steps towards de-escalation.
The importance of resuming the Nagorno-Karabakh peace process within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship aimed at the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and the establishment of a lasting peace in the region was highlighted.
The two also touched upon the humanitarian consequences of the conflict. In this context, Armen Grigoryan condemned the prosecution of Armenian prisoners of war and civilians on trumped-up charges, defining them as a gross violation of Azerbaijan's commitments and international humanitarian law.
Reeker and Grigoryan also discussed the prospects of further cooperation within the framework of the Armenia-US strategic dialogue, emphasizing the importance of joint efforts to fight the Covid-19.