Հուլիսի 29-ին ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանն ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հետ հերախոսազրույցում Գեղարքունիքի մարզում հայկական դիրքերի վրա իրականացված ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակումը որակել է որպես Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված բացահայտ ոտնձգություն, տեղեկացնում ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Այս առնչությամբ ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատարն ընդգծել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի կարգավորման և այս ուղղությամբ դեէսկալացիայի կարևորությունը:
Ընդգծվել է, որ մայիսի 12-ից սկսած Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցման և շարունակական սադրիչ գործողությունների հետևանքով ստեղծվել է լարված իրավիճակ, որը հնարավոր կլինի հաղթահարել ադրբեջանական զինված ուժերի՝ ելման դիրքեր վերադարձից հետո:
Զրույցի ընթացքում կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսումը, որն ուղղված կլինի ղարաբաղյան հիմնահարցի համապարփակ կարգավորմանը և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հակամարտության մարդասիրական հետևանքներին։ Այս համատեքստում Արմեն Գրիգորյանը դատապարտելի է համարել հայ ռազմագերիների և քաղանձանց հանդեպ կեղծ մեղադրանքներով քրգործերի հարուցումը՝ դրանք որակելով որպես Ադրբեջանի կողմից ստանձնված պարտավորությունների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում։
Գրիգորյանը և Ռիքերը քննարկել են նաև ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության շրջանակում գործակցության հետագա ծավալման հեռանկարները՝ առանձնահատուկ ընդգծելով կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի ուղղությամբ համատեղ ջանքերի կարևորությունը։

Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Армен Григорян 29 июля провел телефонный разговор с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Филипом Рикером. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В ходе беседы Григорян осудил нападение 28 июля на армянские позиции в Гегаркуникском районе Республики Армения со стороны вооруженных сил Азербайджана, которое он назвал открытым посягательством на суверенитет и территориальную целостность Армении.
Было подчеркнуто, что с 12 мая вследствие проникновения на суверенную территорию Армении и продолжающимися провокационными действиями Азербайджана сложилась напряженная ситуация, преодолеть которую можно будет после возвращения азербайджанских вооруженных сил на исходные позиции.
В этой связи Рикер подчеркнул необходимость урегулирования ситуации на армяно-азербайджанской границе и деэскалации в этом направлении.
В ходе беседы была подчеркнута важность возобновления процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, который будет направлен на всеобъемлющее урегулирование карабахского конфликта и установление прочного мира в регионе.
Собеседники коснулись гуманитарных последствий конфликта. В этом контексте Армен Григорян осудил возбуждение уголовных дел против армянских военнопленных и мирных жителей по сфабрикованным обвинениям, назвав их грубым нарушением обязательств Азербайджана и международного гуманитарного права.
Григорян и Рикер также обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества в рамках стратегического диалога Армения-США, особо подчеркнув важность совместных усилий в борьбе с коронавирусом.