Հուլիսի 29-ին՝ ժամը 23։00-ից սկսած, հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում արձանագրված ԱԹՍ-ների՝ ՀՀ օդային տարածք մուտք գործելու փորձերի կասեցման արդյունքում, մասնավորապես, խոցվել է Ադրբեջանի ԶՈւ սպառազինության մեջ գտնվող Aerostar տիպի ԱԹՍ։
Խոցված ԱԹՍ-ի բեկորներն ընկել են Գեղարքունիքի մարզի Վանեվան գյուղից 3.5 կիլոմետր դեպի հյուսիս, տեղեկացնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
«Հայաստանյան ԶԼՄ-ներին և սոցիալական ցանցերի օգտատերերին ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում չտարածել չճշտված, առավել ևս` ակնհայտ խեղաթյուրված և խուճապ առաջացնող տեղեկություններ և առաջնորդվել պաշտպանական գերատեսչության պաշտոնական հաղորդագրություններով»,-ասվում է ՊՆ հայտարարության մեջ:

30 Июль 2021 - 08:45 AMT
Министерство обороны Армении сообщило, какие БПЛА были поражены подразделениями ПВО ВС Армении на Гегаркуникском участке армяно-азербайджанской границы, опубликовав фотографии обломков сбитого вражеского беспилотника.
«29 июля с 23:00 на участке Гехаркуника армяно-азербайджанской границы подразделения противовоздушной обороны Вооруженных сил Армении пресекали попытки БПЛА противника проникнуть в воздушное пространство Армении.
В результате действий подразделений ПВО ВС РА все попытки были пресечены. В частности, был поражен находящийся на вооружении ВС Азербайджана БПЛА типа Aerostar, осколки которого упали в 3.5 км к северу от села Ваневан Гегаркуникской области», – говорится в сообщении.