Ռուսաստանը փոխել է իր համանախագահին ԼՂ կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում։ Սա առաջին փոփոխությունն է վերջին 11 տարում։
Այդ պաշտոնում Իգոր Խովաևը փոխարինել է Իգոր Պոպովին, որը համանախագահ էր 2010-ից։
Ռուսաստանցի համանախագահի փոփոխության մասին հայտնի է դարձել հուլիսի 29-ին։ Հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության վերաբերյալ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը որպես ՌԴ համանախագահ ստորագրել է արդեն Խովաևը։
59-ամյա Խովաևը մինչ այս ՌԴ դեսպանն էր Ֆիլիպիններում, և համատեղության կարգով՝ Միկրոնեզիայի Դաշնային Նահանգներում և Պալաուի Հանրապետությունում։ Խովաևը նաև տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել ՌԴ ԱԳՆ կենտրոնական աշխատակազմում։ Նա տիրապետում է անգլերենի, ֆրանսերենի և վիետնամերենի։

Россия впервые за 11 лет сменила своего сопредседателя в Минской группе ОБСЕ по карабахскому конфликту. Об этом стало известно из сообщения сопредседателей Минской группы ОБСЕ в связи с эскалацией ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Теперь на этом посту РФ представляет Игорь Ховаев, сменивший Игоря Попова, который был сопредседателем с 2010 года. С российской стороны официального заявления о смене сопредседателя нет.
59-летний Ховаев до 21 сентября 2020 года занимал пост посла РФ на Филиппинах и по совместительству в Федеративных Штатах Микронезии и Республике Палау. С 5 мая того же года Ховаев был послом РФ в Республике Маршалловы Острова. Он говорит на английском, французском и вьетнамском языках.