Եվրախորհրդարանի պատգամավորները դատապարտել են Ադրբեջանի ներխուժումը ՀՀ տարածք, կոչ են արել կողմերին հետ քաշվել մինչև մայիսի 12-ը զբաղեցրած դիրքերը և զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից։ Մասնավորապես, Եվրախորհրդարանի անդամները դատապարտել են Ադրբեջանի ներկայացուցիչների վերջին հայտարարությունները այսպես կոչված «Արևմտյան Զանգեզուրի» վերաբերյալ և ՀՀ տարածքը որպես ադրբեջանական «նախնիների հող» հիշատակելը։
«Նման հայտարարությունները շատ անպատասխանատու են և սպառնում են տարածաշրջանային անվտանգությունը հետագա խաթարմամբ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը ստորագրել են Եվրախորհրդարանում Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, Եվրախորհրդարանի Հայաստանի հարցով զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը և Եվրոպական խորհրդարանի Ադրբեջանի հարցով զեկուցող Զելյանա Զովկոն։
Եվրախորհրդարանի անդամների հայտարարության մեջ նաև ասվում է․ «Մենք ցավում ենք հուլիսի 28-ին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում ադրբեջանական ուժերի հետ սահմանին բախումների արդյունքում 3 հայ զինծառայողի զոհվելու համար, այն բանից հետո, երբ հայկական դիրքերն ու մի քանի գյուղեր, ըստ հաղորդումների, գնդակոծվել են վաղ առավոտից։ Մենք ցավակցում ենք նրանց ընտանիքներին»:
Նշվում է, որ սա վերջին ամիսների միջադեպերից և սադրանքներից մեկն է միայն՝ ներառյալ միջպետական սահմանի խախտումները, որ սկսվել են մայիսի 12-ին ՀՀ տարածք ադրբեջանական զորքերի ներխուժմամբ:
«Մտահոգիչ է նաև վերջերս տեղի ունեցած փոխհրաձգությունը Նախիջևանի հետ սահմանին, որի հետևանքով ևս մեկ հայ զինծառայող է զոհվել»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Եվրոպացի պատգամվորները հորդորել են երկու կողմերին խստորեն պահպանել հրադադարը և ձեռնպահ մնալ սադրանքներից՝ նշելով, որ սահմանի վերաբերյալ բոլոր տարաձայնությունները պետք է լուծվեն բանակցությունների միջոցով՝ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի արդյունքում, այլ ոչ թե ուժի և միակողմանի գործողությունների կիրառման միջոցով:
«ՀՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն մինչև մայիսի 12-ը զբաղեցրած դիրքերը՝ ըստ հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության դրույթների: Պետք է անհապաղ դադարեցնել սադրիչ հռետորաբանությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Խորհրդարանականները հիշեցրել են նաև, որ ԵՄ-ն հանձնառու է սատարելու վստահության մթնոլորտի ամրապնդմանը և բոլոր հարցերը բանակցությունների սեղանի շուրջ լուծելուն՝ այդ թվում հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների վերսկսման և Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի ապագա կարգավիճակի հարցերը։

Members of the European Parliament have condemned statements by Azerbaijani representatives regarding so-called "West Zangezur" and referring to the territory of Armenia as Azerbaijani "ancestral land".
The Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, MEP Marina Kaljurand, the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia, MEP Andrey Kovatchev, and the European Parliament's Standing Rapporteur on Azerbaijan, MEP Željana Zovko pn Friday, July 30 issued a statement on the deadly clashes between Armenia and Azerbaijan
“We deplore the death of three Armenian servicemen on 28 July in clashes with Azerbaijani forces at Armenia’s Gegharkunik province border after Armenian positions and several villages were reportedly fired at since early morning, and express our deep condolences to their families. Unfortunately, this is just the latest in a series of incidents or provocations over the last months, including violations of the inter-state border that began with the incursion of Azerbaijani troops into Armenian territory on 12 May. The recent exchange of fire at the Nakhchivan border, where another Armenian soldier died, was no less concerning," the statement reads.
"We call on both sides to strictly observe the ceasefire and refrain from any provocations. Any possible disagreements about the border must be addressed through negotiations in a border delimitation and demarcation process, not through the use of force and unilateral actions. All forces need to pull back to positions held before 12 May and in line with the provisions of the Tripartite Ceasefire Statement. To de-escalate the situation, it is of utmost importance that inflammatory rhetoric ceases immediately. In this context, we condemn in particular recent statements by Azerbaijani representatives regarding so-called ‘West Zangezur’ and referring to the territory of the Republic of Armenia as Azerbaijani ‘ancestral land’. Such statements are highly irresponsible and threaten to undermine regional security further."
The MEPs also recalled the EU’s commitment to support confidence-building measures and the addressing of any issues at the negotiating table, including through the resumption of negotiations on a lasting conflict settlement and the future status of the Nagorno-Karabakh region.