Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկար է հրապարակել Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղի սարատեղի կոչվող քաղաքացիական բնակավայրից, որից երևում է, որ մարդիկ ադրբեջանական ուղիղ նշանառության տակ են:
«Այս նկարում բնակիչներից մեկի տունն է, ապրում են նաև ընտանիքով, և անասնագոմը: Մարդկանց անմիջապես վերևում ադրբեջանական մարտական դիրքն է:
Այս նկարից ակնհայտ երևում է, որ մարդիկ ադրբեջանական ուղիղ նշանառության տակ են: Այս իրավիճակները հատկապես նկատի ունեմ, երբ ասում եմ, որ նրանց զինված ուժերի ներկայությունն ինքնին կյանքի իրավունքի խախտում է (իհարկե, մյուս իրավունքների հետ միասին):
Երեկ մենք հենց այս կոնկրետ հատվածում էինք, երբ արձակվեցին ադրբեջանական կրակոցները»,-ասվում է գրառման մեջ։
Նշվում է նաև, որ այդ մարտական դիրքից են նաև ադրբեջանական կրակոցներ արձակվում և հուլիսի 23-ին հրահրած կրակոցներով էին սպանել բնակիչներից մեկի խոշոր եղջերավոր կենդանուն:

Защитник прав человека Армении Арман Татоян опубликовал фотографию из села Верин Шоржа в Гегаркуникской области РА, отметив, что над домами людей находится азербайджанская боевая позиция.
«Это гражданское поселение типа кошары села Верин Шоржа в Гегаркуникской области, а на фото – дом одного из жителей, где он живет с семьей, и тут же находится хлев. Прямо над ними азербайджанская боевая позиция.
По фотографии четко видно, что люди находятся под азербайджанским прямым прицелом. Я имею в виду такие ситуации, когда говорю, что присутствие азербайджанских вооруженных сил уже само по себе является нарушением права на жизнь (несомненно, с другими правами).
Вчера мы находились именно на этом участке, когда начался азербайджанский обстрел», – отметил Татоян.
Он добавил, что азербайджанцы открывают огонь с данного боевого поста, и 23 июля выстрелами было убито животное из поголовья крупного рогатого скота одного из жителей.