Օգոստոսի 2-ին մեկնարկում է 8-րդ գումարման Ազգային ժողովի անդրանիկ նիստը։ Այն վարում է տարիքով ամենամեծ պատգամավորը՝ Կնյազ Հասանովը։
Նիստի մեկնարկից առաջ ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 44-օրյա պատերազմում զոհվածների հիշատակը։
«Հայաստան» խմբակցության անդամները խորհրդարան են եկել Սյունիքի՝ կալանավորված քաղաքապետերի լուսանկարներով շապիկներով։
Օրակարգում 7 հարց է ընդգրկված։
Պատգամավորներն ընտրելու են ԱԺ նախագահին, փոխնախագահներին։ Կստեղծվեն հաշվիչ և մշտական հանձնաժողովներն, կընտրվեն հանձնաժողովների նախագահները։
Կառավարության առաջարկությամբ քննարկման կդրվի կառավարության կառուցվածքի փոփոխության վերաբերյալ օրինագիծը, որի համար նաև կքվեարկեն։
Հունիսի 20-ին կայացած խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների արդյունքում ԱԺ-ում երեք խմբակցություն կլինի՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Հայաստան», «Պատիվ ունեմ»։ ՔՊ-ն ունի 71 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29-ը, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 7։

The newly-elected National Assembly is holding its first meeting on Monday, August 2, with a total of 107 lawmakers elected to the Armenian parliament.
In the June 20 snap elections, caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan’s Civil Contract party won 54% of the vote (71 mandates), while Hayastan (Armenia) bloc headed by second President Robert Kocharyan secured 22% of the ballots (29 mandates). "I Have Honor" bloc is getting seven seats in the parliament.
President Armen Sarkissian and Catholiocs of All Armenians Karekin II are attending in the first sitting, which started with a minute of silence in memory of the victims of the 44-day way unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh) in late 2020.
The MPs are expected to elect the President and Vice-Presidents of the National Assembly, as well establish the Standing Committees and choose their chairs.