Արցախի էներգետիկ ինքնաբավությունը վերականգնելու նպատակով Մարտակերտի շրջանում խոշոր ՀԷԿ կկառուցվի։ Այդ մասին ասվել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի մոտ օգոստոսի 2-ին ԱՀ էներգետիկ անվտանգության հիմնախնդիրներին վերաբերող հարցերի շուրջ տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ։
Նշվել է, որ Արցախը մինչև 2020-ի թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան էլեկտրաէներգիայի տեսանկյունից ինքնաբավ էր, նույնիսկ արտահանում էր էլեկտրաէներգիայի որոշակի ծավալ:
«Արցախի բռնազավթված տարածքներում է մնացել մեր էներգետիկ հզորությունների զգալի մասը, և ԱՀ-ն արտահանող երկրից վերածվել է ներկրողի: Ստեղծված պայմաններում Արցախի տնտեսության վերականգնումը, մեր կենսագործունեությունը մեծապես կախված են էներգետիկ հնարավորություններից: Ուստի, էներգետիկ ինքնաբավությունը վերականգնելու և տնտեսության զարգացումը խթանելու նպատակով որոշել ենք կառուցել նոր խոշոր ՀԷԿ»,- հայտարարել է Արայիկ Հարությունյանը:
17.6 ՄՎՏ հզորությամբ «Գետավան-1» ՀԷԿ-ը կառուցվելու է Մարտակերտի շրջանի Գետավան համայնքի տարածքում:
Մոտ 25 մլն դոլար արժեքով նախագծի մեկնարկը տրվելու է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցով, սակայն դրան միանալու հնարավորություն կունենան նաև այլ ներդրողներ:

$25 million will be invested into a large hydroelectric power plant set to be built in Martakert, Nagorno-Karabakh (Artsakh), President Arayik Harutyunyan said on Monday, August 2.
Harutyunyan held consultations on energy security on Monday, to discuss how Artsakh lost most of its energy capacity in the war unleashed by Azerbaijan in fall 2020. According to him, now Karabakh is forced to import electricity, whereas prior to the war, the country was an energy exporter.
"In the current situation, the recovery of Artsakh's economy largely depends on our energy capacity. Therefore, in order to restore energy self-sufficiency and stimulate economic development, we have decided to build a new large hydroelectric plant," Harutyunyan said.
The HPP with a capacity of 17.6 MW will be built in the territory of Getavan community of Martakert region. The $ 25 million project will be launched through the Artsakh Investment Fund, but other investors will also get to join.