Արցախի էներգետիկ ինքնաբավությունը վերականգնելու նպատակով Մարտակերտի շրջանում խոշոր ՀԷԿ կկառուցվի։ Այդ մասին ասվել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի մոտ օգոստոսի 2-ին ԱՀ էներգետիկ անվտանգության հիմնախնդիրներին վերաբերող հարցերի շուրջ տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ։
Նշվել է, որ Արցախը մինչև 2020-ի թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան էլեկտրաէներգիայի տեսանկյունից ինքնաբավ էր, նույնիսկ արտահանում էր էլեկտրաէներգիայի որոշակի ծավալ:
«Արցախի բռնազավթված տարածքներում է մնացել մեր էներգետիկ հզորությունների զգալի մասը, և ԱՀ-ն արտահանող երկրից վերածվել է ներկրողի: Ստեղծված պայմաններում Արցախի տնտեսության վերականգնումը, մեր կենսագործունեությունը մեծապես կախված են էներգետիկ հնարավորություններից: Ուստի, էներգետիկ ինքնաբավությունը վերականգնելու և տնտեսության զարգացումը խթանելու նպատակով որոշել ենք կառուցել նոր խոշոր ՀԷԿ»,- հայտարարել է Արայիկ Հարությունյանը:
17.6 ՄՎՏ հզորությամբ «Գետավան-1» ՀԷԿ-ը կառուցվելու է Մարտակերտի շրջանի Գետավան համայնքի տարածքում:
Մոտ 25 մլն դոլար արժեքով նախագծի մեկնարկը տրվելու է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցով, սակայն դրան միանալու հնարավորություն կունենան նաև այլ ներդրողներ:

3 Август 2021 - 09:12 AMT
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араик Арутюнян 2 августа созвал совещание, на котором были обсуждены вопросы, связанные с вопросами энергетической безопасности Арцаха.
Как сообщает пресс-служба президента НКР, ГЭС «Гетаван-1» мощностью 17,6 МВт будет построена на территории общины Гетаван Мартакертского района. Проект стоимостью в 25 миллионов долларов будет запущен посредством Арцахского инвестиционного фонда, смогут присоединиться и другие инвесторы.
«Большая часть наших энергоресурсов осталась на оккупированных территориях Арцаха. Азербайджан из страны-экспортера превратился в импортера. В нынешних условиях восстановление экономики Арцаха и наша жизнедеятельность во многом зависят от энергетических возможностей. Поэтому, чтобы восстановить энергетическую самообеспеченность и стимулировать экономическое развитие, мы решили построить новую большую гидроэлектростанцию», – сказал Араик Арутюнян.
До турецко-азербайджанской агрессии 2020 года Республика Арцах была самодостаточной в отношении электроэнергии, даже экспортировала определенное количество электроэнергии. В ходе войны множество ГЭС Арцаха были оккупированы азербайджанцами.