Հայաստան է ներկրվել կորոնավիրուսային հիվանդության (Covid-19) դեմ AstraZeneca /Vakszevria պատվաստանյութի հերթական խմբաքանակը՝ 50,400 դեղաչափ: Պատվաստանյութը ձեռք է բերվել Covax Facility նախաձեռնության շրջանակում:
Այն նախատեսված է 18 տարեկան և բարձր տարիքի անձանց շրջանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումներ իրականացնելու համար, տեղեկացնում է առողջապահության նախարարությունը։
AstraZeneca / Vakszevria պատվաստանյութն ունի Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) կողմից արտակարգ իրավիճակներում կիրառման թույլտվություն:
Պատվաստանյութի արդյունավետության և անվտանգության տվյալները համապատասխանում են ԱՀԿ-ի կողմից սահմանված չափանիշներին:

В Армению импортирована очередная партия вакцины от коронавируса AstraZeneca/Vaxzevria – 50,400 дозы. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава РА.
Вакцина была закуплена в рамках инициативы COVAX FACILITY. Она предназначена для вакцинации от коронавируса лиц в возрасте 18 лет и старше.
Вакцина AstraZeneca/Vaxzevria разрешена Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) для использования в экстренных случаях.
Данные об эффективности и безопасности вакцины соответствуют стандартам ВОЗ.
С начала вакцинации против коронавируса, по состоянию на 1 августа, в Армении проведено 171,890 прививок, из них первую дозу получили 120,285 человек, вторую – 51,605, что составляет менее 2% населения Армении. В стране проводятся прививки препаратами AstraZeneca, «Спутник V», «Коронавак».