Ադրբեջանցի զինծառայողները գողացել են Սյունիքի մարզի Կապանի Ճակատեն և Դավիթ Բեկ գյուղերի 3 ընտանիքի պատկանող 8 կով և 1 ցուլ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
ՄԻՊ աշխատակազմն օգոստոսի 3-ի ահազանգերով պարզել է, որ Ճակատեն գյուղից մոտ 1 կմ հեռավորության վրա գտնվող արոտավայրում հուլիսի 26-ին արածացնելու են տարել գյուղի երկու ընտանիքին պատկանող 4 կովի:
«Կենդանիներն, արածելով, հասել են գյուղի «Յուրդեր» անվամբ արոտավայրը և մոտեցել ադրբեջանական ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքին: Ըստ ահազանգերի՝ ադրբեջանական զինծառայողները կենդանիներին կապել են իրենց հատվածում, թույլ չեն տվել վերադառնալ և, բնակիչները մոտ 5 օր իրենց բնակելի տան դիմացի սարից հեռադիտակով տեսել են, որ կենդանիները գտնվում են «Ջամբար» կոչվող տարածքում, իսկ օգոստոսի 1-ի դրությամբ կենդանիներն արդեն անհետացել են:
Օգոստոսի 2-ին ՄԻՊ աշխատակազմը ևս մեկ ահազանգ է ստացել, որ Դավիթ Բեկ գյուղի բնակիչը գյուղի 3 ընտանիքի պատկանող 6 խոշոր եղջերավոր կենդանիների (1 ցուլ, 5 կով) 2021-ի հուլիսի 14-ին արածացնելու է տարել գյուղին պատկանող՝ մոտ 1.5 կմ հեռավորության վրա գտնվող արոտավայր:
Գյուղի բնակիչը, կարճ ժամանակ հեռացել է արոտավայրից և վերադառնալուն պես հայտնաբերել, որ կենդանիներից 5-ը չկան․․․ Հեռվում նկատել է, թե ինչպես են ադրբեջանական զինծառայողները դեպի իրենց խորքը քշում կենդանիներին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Երկու դեպքերում էլ տեղի ունեցածի մասին բնակիչները տեղեկացրել են գյուղերի վարչական շրջանների ղեկավարներին:
Դեպքերի մասին տեղյակ են պահվել նաև ՀՀ Զինված ուժերի ներկայացուցիչները և ՌԴ սահմանապահները: Ադրբեջանական զինծառայողները հրաժարվում են վերադարձնել կենդանիներին՝ պատճառաբանելով, թե նրանք իրենց մոտ չեն:
Նշվում է, որ ադրբեջանական զինծառայողների կողմից ՀՀ սահմանային բնակիչների պատկանող կենդանիների գողությունները, նրանց վնաս պատճառելն ունի պարբերական բնույթ:
«Նշված դեպքերը հաստատում են, որ ՀՀ բնակչության պաշտպանության, իրավունքների երաշխավորման համար Սյունիքի և Գեղարքունիքի շուրջ անհրաժեշտ է ստեղծել անվտանգության գոտի: Դա պահանջում է նրանց հեռացում ՀՀ սահմանային գյուղերի հարևանությունից և Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներից»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ:

Azerbaijani servicemen have stolen 8 cows and 1 bull belonging to 3 families of the village of Davit Bek in Armenia's Syunik province, Human Rights Defender Arman Tatoyan said in a statement on Tuesday, August 3.
This is not the first time for the Azerbaijani forces to steal cattle from Armenians. In some cases, negotiations result in them returning the animals, but in most cases, all efforts are futile.
The Office of the Human Rights Defender of Armenia received information, according to which 4 cows belonging to two families of the village were taken to pasture in the administrative territory of the neighboring Chakaten village on July 26.
While grazing, the animals approached the area under the control of the Azerbaijani armed forces. After that, the Azerbaijani servicemen tied the animals to their section without allowing them to return, and for about 5 days the residents could see through binoculars that the cows were in an area called "Chambar", and on August 1, the animals were gone.
On August 2, the Office of the Human Rights Defender received another alarm, that on July 14, a resident of Davit Bek took 6 large cattle (1 bull, 5 cows) belonging to 3 villagers to graze in the pasture about 1.5 km away from the village. The villager left the pasture for a short time, shortly after returning to find that five of the animals were missing and that one of the cows was returning from the side controlled by the Azerbaijani armed forces with a rope tied around his head (he took the animals to graze without a rope).
From distance, he noticed how the Azerbaijani soldiers were pushing the animals to the depths of areas they control.
In both cases, the residents informed the heads of the administrative districts of the villages about the incidents. Representatives of the Armed Forces of Armenia and the Russian border guards were also notified about the incidents. Negotiations for the return of the animals have not yielded results as of August 3.
Azerbaijani servicemen refuse to return the animals claiming that they do not have them.
"The theft of animals belonging to the border residents of Armenia by the Azerbaijani servicemen, and the damage thereof are regular. Their illegal actions violate the property rights of the residents of Armenia; these actions are aimed at depriving them of the opportunity to engage in cattle breeding and earn a family income. In addition to security, all this causes social problems, including serious damage to the border population of Armenia are still there.
"Such cases confirm that in order to protect the population of Armenia, to guarantee the rights of thr citizens, it is necessary to create a security zone around Syunik and Gegharkunik, including through the removal of Azerbaijani forces from border villages of Armenia and the roads connecting Syunik communities to each other."