Ադրբեջանցի զինծառայողները գողացել են Սյունիքի մարզի Կապանի Ճակատեն և Դավիթ Բեկ գյուղերի 3 ընտանիքի պատկանող 8 կով և 1 ցուլ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
ՄԻՊ աշխատակազմն օգոստոսի 3-ի ահազանգերով պարզել է, որ Ճակատեն գյուղից մոտ 1 կմ հեռավորության վրա գտնվող արոտավայրում հուլիսի 26-ին արածացնելու են տարել գյուղի երկու ընտանիքին պատկանող 4 կովի:
«Կենդանիներն, արածելով, հասել են գյուղի «Յուրդեր» անվամբ արոտավայրը և մոտեցել ադրբեջանական ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքին: Ըստ ահազանգերի՝ ադրբեջանական զինծառայողները կենդանիներին կապել են իրենց հատվածում, թույլ չեն տվել վերադառնալ և, բնակիչները մոտ 5 օր իրենց բնակելի տան դիմացի սարից հեռադիտակով տեսել են, որ կենդանիները գտնվում են «Ջամբար» կոչվող տարածքում, իսկ օգոստոսի 1-ի դրությամբ կենդանիներն արդեն անհետացել են:
Օգոստոսի 2-ին ՄԻՊ աշխատակազմը ևս մեկ ահազանգ է ստացել, որ Դավիթ Բեկ գյուղի բնակիչը գյուղի 3 ընտանիքի պատկանող 6 խոշոր եղջերավոր կենդանիների (1 ցուլ, 5 կով) 2021-ի հուլիսի 14-ին արածացնելու է տարել գյուղին պատկանող՝ մոտ 1.5 կմ հեռավորության վրա գտնվող արոտավայր:
Գյուղի բնակիչը, կարճ ժամանակ հեռացել է արոտավայրից և վերադառնալուն պես հայտնաբերել, որ կենդանիներից 5-ը չկան․․․ Հեռվում նկատել է, թե ինչպես են ադրբեջանական զինծառայողները դեպի իրենց խորքը քշում կենդանիներին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Երկու դեպքերում էլ տեղի ունեցածի մասին բնակիչները տեղեկացրել են գյուղերի վարչական շրջանների ղեկավարներին:
Դեպքերի մասին տեղյակ են պահվել նաև ՀՀ Զինված ուժերի ներկայացուցիչները և ՌԴ սահմանապահները: Ադրբեջանական զինծառայողները հրաժարվում են վերադարձնել կենդանիներին՝ պատճառաբանելով, թե նրանք իրենց մոտ չեն:
Նշվում է, որ ադրբեջանական զինծառայողների կողմից ՀՀ սահմանային բնակիչների պատկանող կենդանիների գողությունները, նրանց վնաս պատճառելն ունի պարբերական բնույթ:
«Նշված դեպքերը հաստատում են, որ ՀՀ բնակչության պաշտպանության, իրավունքների երաշխավորման համար Սյունիքի և Գեղարքունիքի շուրջ անհրաժեշտ է ստեղծել անվտանգության գոտի: Դա պահանջում է նրանց հեռացում ՀՀ սահմանային գյուղերի հարևանությունից և Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներից»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ:

Военнослужащие ВС Азербайджана украли 8 коров и 1 быка, принадлежащие 3 семьям сел Чакатен и Давид Бек Сюникской области Армении. Об этом сообщил омбудсмен Армении Арман Татоян.
«В частности, օфис Защитника прав человека Армении 3 августа выяснил, что 26 июля на территории села Чакатен общины Капан Сюникской области, на пастбище, расположенном в 1 км от села, украли 4 коров, принадлежащих двум семьям села.
Животные вышли на пастбище «Юрдер», находящееся на административной территории села, и приблизились к территории, подконтрольной азербайджанским вооруженным силам.
Согласно сообщениям, после этого азербайджанские военнослужащие связали животных на своем участке, не позволив вернуться. Жители села около 5 дней с возвышенности биноклем видели, что животные находятся на территории под названием «Джамбар», а 1 августа их уже не было», – говорится в сообщении.
Кроме указанного случая, 2 августа офис омбудсмена получил еще один сигнал о том, что житель села Давид Бек общины Капан Сюникской области РА 14 июля вывел на пастбище, расположенное в 1.5 км от села, 6 голов крупного рогатого скота, принадлежащего 3 семьям села (1 быка, 5 коров).
Житель села удалился с пастбища и, вернувшись, обнаружил, что 5 животных нет, а одна корова возвращается с контролируемой азербайджанскими ВС стороны, с привязанной к голове веревкой, которой ранее не было. Оставаясь на расстоянии, он заметил, как азербайджанские военнослужащие гнали животных на свою территорию.
В обоих указанных случаях жители о произошедшем сообщили руководителям административных районов сел. О событиях были проинформированы и представители ВС Армении и российские пограничники. Переговоры по возвращению животных по состоянию на 3 августа результатов не дали.
Азербайджанские военнослужащие отказываются возвращать животных, мотивируя, что они не у них.
«Воровство азербайджанскими военнослужащими животных, принадлежащих приграничным жителям Армении, носит периодический характер. Их незаконные действия нарушают право собственности жителей Армении, эти действия направлены на лишение возможности заниматься скотоводством и зарабатывать доходы семьи.
Все это, в свою очередь, помимо безопасности, вызывает проблемы и социального характера, в том числе наносит серьезный ущерб приграничному населению Армении. Отмеченные случаи подтверждают, что для защиты населения РА, гарантирования их прав, вокруг Сюника и Гегаркуника необходимо создать зону безопасности.
Это требует их удаления от приграничных села Армении и дорог между Сюникскими общинами», – отметил Татоян.