Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայատառ գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում՝ նշելով, որ Ֆրանսիան միշտ հայերի կողքին է։
Նա տեղեկացրել է, որ Ֆրանսիան պատրաստ է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի 200,000 դեղաքանակ ուղարկել Երևան։
«Հայերն անցնում են բազում փորձությունների միջով։ Բարեկամաբար և համերաշխությամբ դիմում եմ նրանց. Ֆրանսիան միշտ ձեր կողքին կլինի։ Համավարակին դիմակայելու համար, Ֆրանսիան պատրաստ է պատվաստանյութի 200,000 դեղաքանակ ուղարկել Երևան: Միասին մենք կհաղթահարենք համավարակը»,-ասվում է Մակրոնի գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Էմանուել Մակրոնը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում հույժ կարևորել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծումն ու սահմանազատումը: Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստասել էր իր պատրաստակամությունը՝ շարունակելու հետևողական ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ:

Франция готова отправить Армении 200,000 доз вакцины от коронавируса. Об этом сообщил президент Франции Эмманюэль Макрон в своем микроблоге в Twitter.
«Армяне проходят через множество испытаний. Со всей солидарностью и дружеским чувством обращаюсь к ним: Франция всегда будет рядом с вами.
Франция для борьбы с пандемией готова отправить в Ереван 200,000 доз вакцины. Вместе мы преодолеем вирус», – написал Макрон.
Президент не отметил, о каком именно препарате идет речь.
Ранее в телефонном разговоре с премьер-министром Армении Николом Пашиняном Эманюэль Макрон подчеркнул важность демаркации и делимитации между Арменией и Азербайджаном. Президент Франции подтвердил свою готовность продолжить согласованные усилия по установлению прочного мира в регионе.