«Հայաստան» խմբակցության կողմից առաջադրված թեկնածու Իշխան Սաղաթելյանը չի ընտրվել Ազգային ժողովի փոխնախագահ։ Կողմ է քվեարկել 53 պատգամավոր, դեմ՝ 50 պատգամավոր։ Անվավեր է ճանաչվել 1 քվեաթերթիկ։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ըստ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի, եթե ԱԺ նախագահի տեղակալ չի ընտրվում, անցկացվում է նոր ընտրություւն։
Թեկնածության քննարկման ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը հայտարարել էր, որ կմասնակցեն քվեարկությանը և «կապահովեն անհրաժեշտ նվազագույն ձայների քանակը» ընդդիմության թեկնածուի ընտրության համար` չցանկանալով խոչընդոտել ԱԺ մարմինների ձևավորմանը և ապահովելով օրենքի պահանջը։
Մինչև քվեարկությունը Սիմոնյանը կարծիք էր հայտնել, թե ճիշտ կլիներ, որ ԱԺ ընդդիմադիր փոխնախագահը լիներ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունից, գրում է Aysor.am-ը։
«Բայց, ինչպես տեսաք, «Պատիվ ունեմ» ու «Հայաստան» դաշինքները համաձայնության են եկել. «Պատիվ ունեմն» իր որոշումը կայացրել է»,- ասել էր նա։
Քվերակության արդյունքների հրապարակումից հետո «Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Սեյրան Օհանյանը հայտարարել է, որ դաշինքն Ազգային ժողովի փոխնախագահի պաշտոնում կրկին Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությունը կառաջադրի։
Ըստ օրենքի պահանջի՝ ԱԺ 3 փոխնախագահից մեկը պետք է լինի ընդդիմության ներկայացուցիչ։
Ավելի վաղ ԱԺ-ն խորհրդարանի փոխնախագահներ էր ընտրել իշխանական «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության թեկնածուներ Ռուբեն Ռուբինյանին և Հակոբ Արշակյանին։

Кандидат от оппозиционной фракции «Армения» Ишхан Сагателян не избран вице-спикером парламента Армении.
В ходе тайного голосования за кандидатуру Сагателяна проголосовали 53 депутата, «против» – 50 депутатов. В голосовании участвовали 104 депутата. Недействительным признан один бюллетень.
Спикер парламента Ален Симонян заявил, что согласно регламенту НС, если заместитель председателя парламента не избран, проводятся новые выборы.
В ходе обсуждения кандидатуры секретарь фракции «Гражданский договор» Назели Багдасарян заявила, что они примут участие в голосовании, «обеспечат необходимое минимальное количество голосов» для избрания кандидата от оппозиции, не желая мешать формированию органов НС.
После оглашения результатов голосования лидер блока «Армения» Сейран Оганян заявил, что блок снова выдвинет Ишхана Сагателяна на пост вице-спикера НС.
Ранее депутаты парламента избрали двух кандидатов от фракции «Гражданский договор» на пост вице-спикеров – Рубена Рубиняна и Акопа Аршакяна.