Պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը նախարարին կից կոլեգիայի նիստում խիստ հանձնարարական է տվել բացառել հակառակորդի առաջխաղացման կամ դիրքային բարելավման ցանկացած փորձ:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությանը, հակառակորդի կողմից իրականացվող սադրանքներին և դրանց հակազդելու քայլերին, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Կոլեգիայի նիստին քննարկվել է նաև ձմռան հետ կապված նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը։ Կարապետյանը պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարներին հանձնարարել է սեղմ ժամկետներում լուծել առկա բոլոր խնդիրները և ապահովել պատշաճ պայմաններ՝ ձմեռային պայմաններում անձնակազմի լիարժեք ծառայության համար։
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նիստի մասնակիցներից պահանջել է գործադրել առավելագույն ջանք՝ զինված ուժերի բարեփոխումները հնարավորինս արագ և արդյունավետ կյանքի կոչելու համար։
Հայկական ԶՈւ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների գործողությունների արդյունքում կասեցվել է հակառակորդի ԱԹՍ-ի մուտքի փորձը ՀՀ օդային տարածք։Փորձն արձանագրվել է օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 11։00-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում:

6 Август 2021 - 10:44 AMT
Министр обороны Армении Аршак Карапетян на заседании коллегии при министре обороны «дал строгое указание исключить любые попытки продвижения или улучшения противником своих позиций». Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
На заседании обсуждалась ситуация на армяно-азербайджанской границе, провокации противника и меры по противодействию им.
На заседании коллегии обсуждался также ход подготовки к зиме. Глава оборонного ведомства поручил руководителям ответственных за это подразделений в короткие сроки решить все существующие проблемы и обеспечить надлежащие условия для полноценной работы персонала в зимних условиях.
Глава ведомства потребовал от участников приложить максимум усилий для скорейшего и эффективного проведения реформ в ВС.
4 августа в результате действий подразделений ПВО ВС Армении была пресечена попытка войти в воздушное пространство Республики Армения БПЛА ВС Азербайджана.