Ռուսաստանը չի կարող սահմանապահների տեղակայել հայ-ադրբեջանական սահմանին միջազգային իրավական ձևակերպման բացակայության և կողմերի վստահության պակասի պատճառով։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Բիկանտովը։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկել էր ռուս սահմանապահների հենակետեր տեղակայել Ադրբեջանի հետ սահմանի ամբողջ երկայնքով։
«Սահմանի երկայնքով սահմանապահների տեղակայման խնդիրներից մեկը միջազգային իրավական ձևակերպման բացակայությունն է, որին գումարվում է կողմերի փոխադարձ վստահության պակասը»,-ասել է Բիկանտովը ճեպազրույցում։
Ըստ նրա՝ սահմանին կայուն դեէսկալացիայի կարելի է հասնել միայն անհապաղ սկսելով ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքները։
Օգոստոսի 5-ին հայտնի դարձավ, որ Տավուշի մարզում, մասնավորապես՝ Ոսկեպար համայնքում տեղակայվել են ռուս սահմանապահներ: Այդ մասին հայտարարել է Պաշտպանության նախարարությունը՝ արձագանքելով Ոսկեպարում ռուս զինծառայողների գտնվելու մասին լրատվամիջոցներով շրջանառվող լուրերին։ Նշվում է նաև, որ շինաշխատանքներն իրականացվում են սահմանապահների թիկունքային ապահովման շինությունների կառուցման նպատակով։ Տվյալ գործընթացն իրականացվում է հայ-ռուսական համագործակցության շրջանակում։

Russia cannot deploy border guards on the Armenian-Azerbaijani border due to a lack of international legal framework and the lack of confidence between the parties, Alexander Bikantov, a deputy spokesperson for the Russian Foreign Ministry, said on Thursday, August 5.
Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan earlier proposed to deploy checkpoints of Russian border guards along the entire length of the border with Azerbaijan.
"One of the problems in the implementation of the deployment of border guards along the frontier is the lack of international legal framework, which is superimposed on the lack of mutual trust between the parties," Bikantov told a briefing, RIA Novosti reports.
According to him, sustainable de-escalation in the region can be achieved only through the immediate delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan and its demarcation afterwards.
The Defense Ministry confirmed earlier that Russian troops have indeed been deployed in the border village of Voskepar in Armenia's Tavush province.