ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանը, ընդունելով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին, ներկայացրել է Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր ադրբեջանական ԶՈւ ներթափանցման արդյունքում ստեղծված իրադրությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանի պարբերական սադրանքները՝ այդ թվում Նախիջևանի տարածքից։
ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում անվտանգային և կովկասյան տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ հայկական կողմի գնահատականների շրջանակում Գրիգորյանն ուշադրություն է հրավիրել Արցախի դեմ ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքներին և դրանցից բխող սպառնալիքներին։ Երկուստեք շեշտվել է իրավիճակի դեէսկալացիայի անհրաժեշտությունը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է արվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և ընդգծվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում արցախյան հիմնահարցի համապարփակ և տևական կարգավորման անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձել են նաև ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի գալիք նախագահությանը։
Գրիգորյանը տեղեկացրել է հայկական նախագահության հայեցակարգային մոտեցումների մասին՝ շեշտելով, որ առաջնահերթություններից են լինելու կազմակերպության արդյունավետության բարձրացումը և անդամ պետությունների կարիքներին ժամանակին արձագանքելու մեխանիզմների ամրապնդումը։
Զասն իր հերթին ընդգծել է ՀԱՊԿ կատարելագործման կարևորությունը և վստահեցրել, որ կազմակերպության աշխատանքային մարմինները կներդնեն բոլոր ջանքերը՝ հայկական կողմի հայտարարվելիք առաջնահերթությունները կյանքի կոչելու, տեղեկացնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Զասի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ-ում է երկօրյա այցով։ Այցի շրջանակում նախատեսվում են հանդիպումներ ՀՀ վարչապետի, արտաքին քաղաքական և պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների հետ, ինչպես նաև այց ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակ։

Acting Minister of Foreign Affairs Armen Grigoryan met with Stanislav Zas, the Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization, in Yerevan on Monday, August 9 and detailed about the situation resulting from Azerbaijan's incursion into the Syunik and Gegharkunik provinces, as well as the constant provocations of Azerbaijan, including from the territory of Nakhichevan․
Dwelling on the assessments of the Armenian side on the security situation in the CSTO responsibility area and in the Caucasus region, Grigoryan drew attention to the consequences of the Azerbaijani-Turkish aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh) and the threats thereof. The sides stressed the need for de-escalation of the situation.
During the meeting, the Nagorno-Karabakh conflict was discussed, and the need for a comprehensive settlement of the conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was emphasized.
The sides also weighed in on Armenia's upcoming presidency in the CSTO. Grigoryan briefed Zas on the conceptual approaches of the Armenian presidency, stressing that one of the priorities will be the increase of the organization’s efficiency and strengthening of the mechanisms of responding to the needs of the member states in time.
Zas, meanwhile, stressed the importance of improving the CSTO and assured that the CSTO working bodies will make every effort to implement the priorities to be announced by the Armenian side.