ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու, «Քաղաքացիական պայմանագրի» անդամ Անդրանիկ Քոչարյանը, պատասխանելով Մոսկվայում բանակցությունների մասին հարցին, ասել է, որ ՌԴ-ում քննարկվում են ՀՀ սահմանների հետ կապված հարցեր, որին մասնակցում է նաև ադրբեջանցի «որևէ զինվորական պաշտոնյա, գուցե` բարձրաստիճան»։
Մոսկվայում ընթացող բանակցությունների մասին հարցը տվել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը։
Քոչարյանը հավելել է, որ ոչ ոք ԱԺ հետևում բանակցային գործընթաց չի կարող տանել և որ ՀՀ սահմաններին առնչվող քննարկումների արդյունքը չի կարող լինել ի վնաս Հայաստանի։
«Վերջին հաշվով դա քննարկվելու է նաև խորհրդարանում, եթե կարիքը լինի»,– ասել է պատգամավորը։
Անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակին՝ Քոչարյանն ասել է, որ պետք է գնահատել այն իրողությունը, որ եղել է պատերազմ, Հայաստանը պարտվել է, կորցրել է անվտագային գործիքակազմի զգալի մասը, ինչը վերաբերում է ինչպես ԶՈւ անձնակազմին, այնպես էլ սպառազինությանը։
Նա հավելել է, որ այն, թե ինչ արագությամբ ու միջավայրում կվերականգնենք այդ ամենը, կախված է բոլորի աշխատանքից՝ նշելով, որ իրավիճակով պայմանավորված կառուցվածքային, կադրային փոփոխություններ են կատարվում։
Ավելի վաղ հրապարակված ՊՆ հաղորդագրության մեջ ասվում էր, որ Մոսկվայում նախատեսվող բանակցություններից առաջ հակառակորդը նախահարձակ մարտական գործողություններ է սկսել ՀՀ սահմանների վրա` Սոթքից մինչև Վերին Շորժա։

Negotiations are underway in Moscow with the Russian side and the participation of the military representative from Azerbaijan on the prevention of possible escalation in the region, candidate for the post of the head of the parliament's Defense and Security Commission Andranik Kocharyan said on Monday, August 9.
Kocharyan's remarks came in response to a question from MP Anna Grigoryan from the opposition Armenia bloc about negotiations the Armenian Defense Ministry announced at the end of July, Sputnik Armenia reports.
"I find it difficult to say what stage negotiations are at now, and what agreements have been reached between the Ministry of Defense of Armenia and Russia."
At the same time, he said, the talks can't be to the detriment of Armenia. The question is how quickly Yerevan will be able to "restore the lost capabilities" of the Armed Forces, he added.
Kocharian noted that no one can conduct negotiations behind the back of the National Assembly. According to him, everything will eventually be discussed in the parliament, if necessary.