ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Կոնգրեսի հայկական հարցերի հանձնախմբի փոխնախագահ Ադամ Շիֆը, մտահոգություն հայտնելով այն փաստի առնչությամբ, որ Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալ և հարձակումներ գործել Հայաստանի վրա, ասել է, որ անթույլատրելի է ԱՄՆ կողմից սպառազինության մատակարարումը մի երկրի, որը պարբերաբար ուժ է գործադրում իր հարևանի նկատմամբ, հայտնում է «Արմենպրեսը»։
Նա հավելել է, որ այդ պատճառով էլ Կոնգրեսի ստորին պալատն ընդունել է Փալոունի ուղղումը, որը, կոնգրեսականի խոսքով, պատասխանատվության է ենթարկում Ալիևի ռեժիմին՝ ցույց տալով, որ ԱՄՆ-ն աչք չի փակելու Ադրբեջանի կողմից ՀՀ և Արցախի նկատմամբ ուժ գործադրելու վրա:
«Այժմ, առավել քան երբևէ, մենք պետք է հետամուտ լինենք Հայաստանում ժողովրդավարության հետագա ամրապնդմանն ու աջակցությանը: Ահա թե ինչու ես հպարտությամբ միացա իմ գործընկերների նախաձեռնությանը՝ առաջարկելով վերջերս ընդունված Փալոնի ուղղումը, որը պատասխանատվության է ենթարկում Ալիևի ռեժիմին՝ ցույց տալով, որ Ամերիկան աչք չի փակելու այն բանի վրա, որ Ադրբեջանը բռնություն է գործադրում Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ: Միացյալ Նահանգները պետք է չմատակարարի սպառազինություն մի երկրի, որը պարբերաբար ուժ է գործադրում իր հարևանի դեմ», – հայտարարել է կոնգրեսական Ադամ Շիֆը՝ ընդգծելով, որ ինքը միշտ կլինի Հայաստանի և Արցախի ժողովրդի կողքին:
2021 թ. հուլիսի 28-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել է Կոնգրեսի հայկական հարցերի հանձնախմբի համանախագահ, դեմոկրատ Ֆրենկ Փալոնի ներկայացրած երկկուսակցական ուղղումը (#PalloneAmendment) 2022 թ. բյուջեով նախատեսված արտաքին օգնության մեջ փոփոխություններ անելու և Ադրբեջանին ֆինանսական և ռազմամարզական աջակցության տեսքով հատկացվող ռազմական օգնությունը սահմանափակելու մասին:

U.S. Congressman Adam Schiff has expressed concern by the continued dangers to the Armenian people after Azerbaijan and Turkey made war on the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh), amid Azerbaijan's continued threats and attacks against Armenia.
The United States should not be providing military support to a country that routinely uses force against its neighbor, Schiff, the Congressional Armenian Caucus Vice-Chair said in an emailed statement to Armenpress.
“Now more than ever, we must seek to further strengthen and support democracy in Armenia. That’s why I was proud to join my colleagues in offering the recently-passed Pallone Amendment, which holds the Aliyev regime accountable by showing America will not look the other way as Azerbaijan commits violence against Armenia and Artsakh. The United States should not be providing military support to a country that routinely uses force against its neighbor,” Schiff said, stressing that he will always stand with the people of Armenia and Artsakh.
On July 28, 2021 the U.S. House of Representatives voted overwhelmingly to restrict U.S. foreign military financing and training assistance to Azerbaijan, passing a bipartisan, ANCA-backed amendment led by Congressional Armenian Caucus Co-Chair Frank Pallone (D-NJ) and twenty of his House colleagues.
Speaking about U.S. President Joe Biden’s remarks on the Armenian Genocide Remembrance Day, Congressman Schiff praised Biden’s decision as a “historic milestone” to officially recognize the Armenian Genocide. “President Biden’s decision to officially recognize the Armenian Genocide marked a historic milestone for thousands upon thousands of my Armenian-American constituents, their families, and Armenians across the country who have been working, advocating, and praying for recognition. I was heartened that this announcement came at a time when there are still some genocide survivors alive to bear witness,” he said.