Համայնքային ենթակառուցվածքների արդիականացումը շարունակվում է: Վիվա-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) արտաքին լուսավորության երկու ծրագիր են իրականացրել Տավուշի մարզի Ոսկեպար գյուղում: Սահմանամերձ գյուղը գրեթե ամբողջությամբ լուսավորվել է:
Ծրագրի առաջին փուլն իրականացվել է 2019 թվականին: Տեղադրվել է 40 ԼԵԴ լուսարձակ, լուսավորվել է մոտ 1500 մետր տարածք։ Համավարակով պայմանավորված՝ հետագա աշխատանքների ժամանակացույցը փոքր-ինչ փոխվել է, սակայն շինարարությունը չի դադարեցվել: 2020 թվականին աշխատանքները շարունակվել են։ Գործընկեր կառույցների ջանքերով գյուղի տարածքում տեղադրվել է ևս 31 ԼԵԴ լուսարձակ, որոնք լուսավորել են գյուղի մոտ 1300 մետր ճանապարհահատված։ Վերջնական արդյունք ապահովելու ձգտումը գործընկերներից պահանջել է կամք և հետևողականություն: Ծրագիրը չի դադարել անգամ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում: Իրականացված աշխատանքներում մոտ 20 տոկոսով, ներդրում է ունեցել նաև Նոյեմբերյանի համայնքապետարանը։
Էներգախնայող հերթական համակարգի գործարկմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Կարեն Աբազյանը, Ոսկեպար բնակավայրի վարչական ղեկավար Սերոբ Մուխսուդյանը, ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը և բնակիչներ:
«Երբ տարիներ առաջ սկսում էինք այս ծրագիրը, գիտակցում էինք, որ գյուղերում ենթակառուցվածքներ զարգացնելու գործընթացը պահանջելու է ժամանակ և ջանքեր: Շատ բնակավայրերում լուսավորության համակարգ գրեթե գոյություն չուներ: Որոշ գյուղերում սկսել ենք զրոյից: Մենք ընտրեցինք մի քանի փուլով ծրագիր իրականացնելու տարբերակը: Անհրաժեշտ էր սոցիալական պատասխանատվություն դրսևորել այնպես, որպեսզի արդյունքից օգտվեին շատերը: Հատկապես սահմանամերձ գյուղերին օգտակար լինելու ցանկությունը պարտավորեցնում է, որպեսզի շարունակենք այս ծրագիրը»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), առաջնորդվում են կարևոր սկզբունքներով: Գործընկերների համար առաջնահերթություն է հատկապես սահմանամերձ բնակավայրերը լուսավորելու և բնական ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործմանը նպաստելու նպատակը:
Ոսկեպարում հասցրել են գնահատել «Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրի դրական ազդեցությունը: Բնապահպանական և էներգաարդյունավետ լուսադիոդային (LED) լուսարձակները սպառում են 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա և ծառայում են mwt 50 անգամ ավելի երկար:

The modernization of communal infrastructures is in progress: Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) implemented two outdoor lighting projects in Voskepar community of Armenia's Tavush province. The border village has been almost completely illuminated.
The first stage of the project was implemented in 2019: 40 LED lights were installed in the village illuminating 1500 m of the streets. Due to the pandemic the initially planned schedule was changed a bit, but the construction works did not stop. In 2020 the implementation of the project was revived. With the joint efforts of partnering organizations additional 31 LED lights were installed in the village illuminating 1300 m of the streets. The pursuit of the end result required the partners’ willpower and perseverance. The implementation of the project did not stop even during the 44-day war. The Noyemberyan administration had its investment in the project with almost 20%.
The opening ceremony of the new energy-efficient LED lighting system was attended by General Manager of the Viva-MTS Ralph Yirikian, the director of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) Ruben Khachatryan, the leader of Noyemberyan community Karen Abazyan, the administrative director of Voskepar, Serob Mukhsudyan, the Coordinator of the Eco Villages Network, Martin Maralchyan, and many villagers.
“Starting the program years ago we had a clear understanding that the infrastructure development in villages will take time and effort. Many settlements nearly lacked any illumination system. We have started from scratch in many villages. We opted for implementing the program on a stage-by-stage basis. The social responsibility initiatives had to be implemented in a way as to help as many people as possible to benefit from them. The efforts to be helpful to the borderland villages were particularly obliging, so that we could continue the program,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) are guided by strong principles. Particular priority for partners is to enlighten borderland areas and promote the efficient and sustainable use of natural resources.
In Voskepar, locals have already assessed the positive impact of the Eco Village Network program. Environment friendly and energy efficient LED lights consume 80% less electricity and last about 50 times longer.