Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով իրավիճակին Գեղարքունիքի և Սյունիքի գյուղերում, գրել է, որ պարբերաբար ստանում է ահազանգեր այն մասին, որ ադրբեջանցի զինծառայողները կրակոցներ են արձակում նաև հարբած վիճակում:
«Ընդ որում, այս դեպքում կրակոցները հատուկ լուսարձակող են ու արվում են այնպես, որ տեսանելի լինի քաղաքացիական բնակչության համար`ահաբեկելու նպատակով: Այդ դեպքերում գիշեր ժամանակ հաճախ միացնում են բնակիչներին անհանգստություն պատճառող բարձր երաժշտություն, գորգոռում, այսինքն` կատարում են խուլիգանական արարքներ:
Նման ահազանգեր ստանում ենք 2020թ. դեկտեմբերից սկսած»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է, որ խոսքն այն գյուղերի մասին է, որոնց անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերը միջազգային իրավունքի պահանջների կոպիտ խախտումներով տեղակայվել են պատերազմից հետո ու հատկապես 2021թ. մայիսի 12-13-ի ՀՀ ինքնիշխան տարածք անօրինական ներխուժումներից հետո:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից նշված ահազանգերի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ ադրբեջանական կրակոցները դադարում են ՀՀ զինված ուժերի բնակչությանը պաշտպանող կանխարգելիչ գործողություններից հետո:

11 Август 2021 - 09:30 AMT
Офис омбудсмена Армении периодически получает тревожные сигналы из сел Гегаркуника и Сюника РА о том, что азербайджанские военнослужащие производят выстрелы, в том числе в состоянии алкогольного опьянения. Об этом сообщает омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Причем, в этих случаях выстрелы производятся трассирующими пулями, так, чтобы они были видны гражданскому населению в целях устрашения. В этих случаях, в ночное время часто включают беспокоящую население громкую музыку, кричат – то есть совершают хулиганские поступки», – отметил Татоян.
По его словам, подобные сигналы офис омбудсмена получает с декабря 2020 года.
Речь идет о селах, в непосредственной близости от которых были размещены азербайджанские вооруженные силы с грубым нарушением требований международного права, а особенно с 12-13 мая, после незаконного вторжения на суверенную территорию Армении.
«Проверки аппарата Защитника прав человека РА данных тревожных сигналов свидетельствуют, что они прекращаются после ответных действий Вооруженных сил Армении, направленных на защиту гражданского населения», – говорится в заявлении.
8 и 9 августа азербайджанцы умышленно подожгли 16 гектаров земли в селе Агарак Сюникской области Армении и на границе с Азербайджаном.