Ռուս խաղաղապահները հետաքննում են Արցախում, Շուշիի մերձակայքում օգոստոսի 9-ին տեղի ունեցած փոխհրաձգության մանրամասները։
«Օգոստոսի 9-ին՝ 17։45-ին, Շուշի բնակավայրի շրջանում հրաձգային զենքից փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի զինված կազմավորումների և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև։ Ռուս խաղաղապահների ջանքերով կրակը դադարեցվել է, տուժածներ չկան։ Այս փաստի առթիվ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը հետաքննություն է անցկացնում՝ հայկական ու ադրբեջանական կողմերի հետ համատեղ», – ասվում է ՌԴ ՊՆ հաղորդագրության մեջ։
Օգոստոսի 9-ին ԱՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ օգոստոսի 9-ին՝ ժամը 16:00-22:00-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը հարավ-արևմտյան (Շոշ-Մխիթարաշեն) հատվածում:
«Բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև ՀՀՆ-9 (հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ)՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով 3 արկ:Հայկական կողմը կորուստներ չունի։ Միջադեպի առնչությամբ համապատասխան տեղեկատվություն է տրամադրվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը»,-ասվում էր հաղորդագրության մեջ:

11 Август 2021 - 10:58 AMT
Командование российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе расследует подробности «перестрелки между подразделениями Армии обороны и вооруженными силами Азербайджана», произошедшей 9 августа в районе Шуши. Об этом сообщает Минобороны РФ.
На юго-западе Нагорного Карабаха (Шош-Мхитарашен) 9 августа с 16:00 до 22:00 ВС Азербайджана нарушали режим прекращения огня. Помимо огнестрельного оружия, вооруженные силы Азербайджана использовали РПГ-9 (станковый противотанковый гранатомет), выпустив по армянским позициям 3 снаряда.
«9 августа около 17:45 в районе населенного пункта Шуши между вооруженными формированиями Нагорного Карабаха и вооруженными силами Азербайджана произошла перестрелка из стрелкового оружия. Благодаря усилиям российских миротворцев стрельба была прекращена, пострадавших нет. По данному факту командование российского миротворческого контингента совместно с армянской и азербайджанской сторонами проводит расследование», – говорится в сообщении Минобороны РФ.