ՀՀ ԱԳՆ-ն բացահայտ կեղծիք է որակել ադրբեջանական կողմի այն պնդումները, թե նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ հայկական զորամիավորումները պետք է դուրս բերվեն Լեռնային Ղարաբաղից։
Նշվում է, որ ստեղծված իրավիճակում Արցախի Պաշտպանության բանակը, որը ձևավորվել է Արցախի ժողովրդի կողմից 90-ականներին և վերջին 30 տարիներին անվտանգության առանցքային գործոն է հանդիսացել, այսօր էլ ՌԴ խաղաղապահների հետ ապահովում է Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը և կյանքի իրավունքը: Նշվում է նաև, որ առանց Պաշտպանության բանակի Արցախի ժողովուրդը չի կարող գոյատևել իր պատմական հայրենիքում և Պաշտպանության բանակը Արցախից դուրս բերելու սցենարը Արցախը հայաթափելու սցենար է:
«Վերջին օրերին Ադրբեջանի զինված ուժերն ակտիվացրել են իրենց սադրիչ գործողությունները ինչպես ՀՀ զինված ուժերի, այնպես էլ Արցախի Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների դեմ։ Թիրախավորվել են նաև Հայաստանի և Արցախի բնակավայրերը։ Ադրբեջանական կողմն իր ագրեսիվ գործողությունները փորձում է քողարկել մի կողմից հայկական կողմին մեղադրելով նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության խախտումների մեջ, իսկ մյուս կողմից բացահայտ կերպով խեղաթյուրում է հենց նույն նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունը։
Հարկ ենք համարում նշել, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության առաջին կետը հստակ սահմանում է. «…կողմերը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում»: Մինչդեռ ադրբեջանական զորամիավորումները հայտարարության ստորագրումից մեկ ամիս հետո հարձակում են սկսել Արցախի Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում զավթել են այդ բնակավայրերը, սպանել և գերեվարել հայ զինծառայողներին։ Ներկայումս ադրբեջանական կողմը նույնպես փորձում է նոր դիրքեր զբաղեցնել շփման գծի տարբեր հատվածներում՝ տարբեր զինատեսակներով այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքերով թիրախավորելով հայ դիրքապահներին։Նմանօրինակ վերջին միջադեպը տեղի է ունեցել այսօր Մխիթարաշեն և Շոշ գյուղերի մերձակայքում»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ հայկական զորամիավորումների դուրսբերումը նախատեսված է միայն Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջաններից, որոնք հստակորեն մատնանշված են հայտարարությունում։
«Հայկական կողմն ամբողջովին կատարել է հայտարարության այս կետերը՝ մինչդեռ Ադրբեջանը սրան արձագանքել է այդ նույն տարածքներից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցմամբ և այնտեղ ապօրինի տեղակայմամբ։ Մայիսի 12-ից սկսված ՀՀ դեմ այս ոտնձգությունները հանգեցրել են մարդկային զոհերի և լրջորեն վտանգել են տարածաշրջանային անվտանգությունը։
Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսումը, նոյեմբերի 10-ի եւ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների ամբողջական իրականացումը և արձանագրված խախտումների հետևանքների վերացումը այդ թվում՝ հրադադարի անվերապահ պահպանումը, ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը, հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ հայրենադարձումը կարող են նախադրյալներ ստեղծել տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման համար»,-ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն օգոստոսի 11-ին հայտարարություն է տարածել, թե իբր վերջին օրերին Հայաստանը խախտել է 2020թ.-ի նոյեմբերի 10-ի հրադադարի եռակողմ հայտարարությունը և ռազմական նոր ուժեր է կենտրոնացրել Արցախում՝ հավելելով, որ ադրբեջանական բանակը կձեռնարկի անհրաժեշտ բոլոր միջոցները։

В сложившейся ситуации Армия обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), сформированная народом Арцаха в 90-е годы и являющаяся ключевым фактором безопасности на протяжении последних 30 лет, сегодня вместе с российскими миротворцами обеспечивает безопасность и право народа Арцаха на жизнь. Об этом говорится в заявлении МИД Армении в ответ на заявления азербайджанской стороны о том, что якобы согласно трехстороннему заявлению от 10 ноября 2020 года предполагается вывод армянских воинских частей из Нагорного Карабаха. В МИД РА назвали это заявление Баку открытой фальсификацией.
«В последние дни вооруженные силы Азербайджана активизировали свои провокационные действия как против вооруженных сил Республики Армения, так и против подразделений Армии обороны Арцаха. На прицел были взяты также населенные пункты Республики Армения и Арцаха. Азербайджанская сторона, с одной стороны, пытается скрыть свои агрессивные действия, обвиняя армянскую сторону в нарушении трехстороннего заявления от 10 ноября, а с другой стороны в открытой форме искажает это же самое заявление.
Считаем необходимым отметить, что первый пункт заявления от 10 ноября четко определяет: «…стороны останавливаются на занимаемых ими позициях». Между тем, через месяц после подписания заявления азербайджанские подразделения начали наступление в направлении сел Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района Арцаха, в результате чего захватили эти населенные пункты, убили и взяли в плен армянских военнослужащих. В настоящее время азербайджанская сторона опять пытается занять новые позиции на различных участках линии соприкосновения, обстреливая армянские позиции из различных видов оружия, в том числе беспилотных летательных аппаратов», – говорится в заявлении.
В МИД РА напомнили, что последний подобный инцидент произошел вблизи сел Мхитарашен и Шош. Утверждения азербайджанской стороны о том, что трехстороннее заявление от 10 ноября предусматривает вывод армянских военных формирований из Нагорного Карабаха, являются откровенной ложью, подчеркнули в Ереване.
«Без Армии обороны народ Арцаха не может существовать на своей исторической родине, и сценарий вывода Армии обороны из Арцаха-это сценарий изгнания армян из Арцаха.
В заявлении от 10 ноября вывод армянских воинских подразделений предусмотрен только из районов, прилегающих к Нагорному Карабаху, которые четко обозначены в заявлении. Армянская сторона полностью выполнила эти пункты заявления, в то время как Азербайджан ответил проникновением на суверенную территорию Республики Армения с этих же территорий, с незаконным размещением на территории Армении. Начавшиеся с 12 мая эти посягательства на Республику Армения привели к человеческим жертвам и стали серьезной угрозой региональной безопасности», – говорится в заявлении.
В МИД РА убеждены, что возобновление процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ, полная реализация трехсторонних заявлений от 10 ноября и 11 января и устранение последствий зафиксированных нарушений, в том числе безоговорочное соблюдение режима прекращения огня, вывод азербайджанских войск с суверенной территории Республики Армения, немедленная репатриация армянских военнопленных и гражданских заложников могут создать предпосылки для укрепления регионального мира и безопасности.
11 августа министерство обороны Азербайджана выступило с заявлением, в котором утверждалось, что в последние дни Армения якобы нарушила заявление о прекращение огня от 10 ноября 2020 года и сосредоточила новые вооруженные силы в Арцахе. В заявлении также говорится, что азербайджанская армия «примет все необходимые меры».