ՀՀ ԱԳՆ-ն բացահայտ կեղծիք է որակել ադրբեջանական կողմի այն պնդումները, թե նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ հայկական զորամիավորումները պետք է դուրս բերվեն Լեռնային Ղարաբաղից։
Նշվում է, որ ստեղծված իրավիճակում Արցախի Պաշտպանության բանակը, որը ձևավորվել է Արցախի ժողովրդի կողմից 90-ականներին և վերջին 30 տարիներին անվտանգության առանցքային գործոն է հանդիսացել, այսօր էլ ՌԴ խաղաղապահների հետ ապահովում է Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը և կյանքի իրավունքը: Նշվում է նաև, որ առանց Պաշտպանության բանակի Արցախի ժողովուրդը չի կարող գոյատևել իր պատմական հայրենիքում և Պաշտպանության բանակը Արցախից դուրս բերելու սցենարը Արցախը հայաթափելու սցենար է:
«Վերջին օրերին Ադրբեջանի զինված ուժերն ակտիվացրել են իրենց սադրիչ գործողությունները ինչպես ՀՀ զինված ուժերի, այնպես էլ Արցախի Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների դեմ։ Թիրախավորվել են նաև Հայաստանի և Արցախի բնակավայրերը։ Ադրբեջանական կողմն իր ագրեսիվ գործողությունները փորձում է քողարկել մի կողմից հայկական կողմին մեղադրելով նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության խախտումների մեջ, իսկ մյուս կողմից բացահայտ կերպով խեղաթյուրում է հենց նույն նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունը։
Հարկ ենք համարում նշել, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության առաջին կետը հստակ սահմանում է. «…կողմերը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում»: Մինչդեռ ադրբեջանական զորամիավորումները հայտարարության ստորագրումից մեկ ամիս հետո հարձակում են սկսել Արցախի Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում զավթել են այդ բնակավայրերը, սպանել և գերեվարել հայ զինծառայողներին։ Ներկայումս ադրբեջանական կողմը նույնպես փորձում է նոր դիրքեր զբաղեցնել շփման գծի տարբեր հատվածներում՝ տարբեր զինատեսակներով այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքերով թիրախավորելով հայ դիրքապահներին։Նմանօրինակ վերջին միջադեպը տեղի է ունեցել այսօր Մխիթարաշեն և Շոշ գյուղերի մերձակայքում»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ հայկական զորամիավորումների դուրսբերումը նախատեսված է միայն Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջաններից, որոնք հստակորեն մատնանշված են հայտարարությունում։
«Հայկական կողմն ամբողջովին կատարել է հայտարարության այս կետերը՝ մինչդեռ Ադրբեջանը սրան արձագանքել է այդ նույն տարածքներից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցմամբ և այնտեղ ապօրինի տեղակայմամբ։ Մայիսի 12-ից սկսված ՀՀ դեմ այս ոտնձգությունները հանգեցրել են մարդկային զոհերի և լրջորեն վտանգել են տարածաշրջանային անվտանգությունը։
Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսումը, նոյեմբերի 10-ի եւ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների ամբողջական իրականացումը և արձանագրված խախտումների հետևանքների վերացումը այդ թվում՝ հրադադարի անվերապահ պահպանումը, ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը, հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ հայրենադարձումը կարող են նախադրյալներ ստեղծել տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման համար»,-ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն օգոստոսի 11-ին հայտարարություն է տարածել, թե իբր վերջին օրերին Հայաստանը խախտել է 2020թ.-ի նոյեմբերի 10-ի հրադադարի եռակողմ հայտարարությունը և ռազմական նոր ուժեր է կենտրոնացրել Արցախում՝ հավելելով, որ ադրբեջանական բանակը կձեռնարկի անհրաժեշտ բոլոր միջոցները։

Azerbaijan is trying to cover up its aggressive actions by accusing the Armenian side of violating the November 9 statement and distorting the statement altogether, the Armenian Foreign Ministry said on Wednesday, August 11.
In recent days the armed forces of Azerbaijan have intensified their provocative actions against the Armed Forces of Armenia and the armed units of the Defense Army of Artsakh (Nagorno-Karabakh). The civilian settlements of the Republic of Armenia and Artsakh have also been targeted.
"Notably, the first provision of the November 9 statement clearly defines that the sides “shall remain at their current positions.” However, a month after the signing of the Statement, the Azerbaijani armed units launched an attack on the villages of Hin Tagher and Khtsaberd in the Hadrut region of Artsakh, occupying those settlements, killing and capturing the Armenian servicemen stationed there. Currently, the Azerbaijani side is also trying to occupy new positions in different parts on the line of contact, targeting Armenian positions with various weapons, including UAVs," the Foreign Ministry said in a statement.
"The latest such incident took place near the villages of Mkhitarashen and Shosh. The claim of the Azerbaijani side that the trilateral statement of November 9 stipulates the withdrawal of Armenian armed forces from Nagorno-Karabakh is an outright falsification."
The Ministry noted that the Defense Army of Artsakh, formed by the people of Artsakh in the 1990s, has been the main factor of security for the last 30 years, and today, together with the Russian peacekeepers, ensures the security and the right of the people of Artsakh to life. The people of Artsakh cannot survive in their historical homeland without the Defense Army, and the proposal to withdraw the Defense Army from Artsakh is a proposal to expel the Armenians of Artsakh, it said.
"The November 9 statement envisages the withdrawal of Armenian troops only from the adjacent territories of Nagorno-Karabakh, which are clearly identified in the statement. The Armenian side fully complied with these provisions of the statement, while Azerbaijan responded to this by infiltrating from the very same territories into the sovereign territory of the Republic of Armenia and illegally deploying thereon. These encroachments against the Republic of Armenia since May 12 have resulted in human casualties and seriously endangered regional security," the statement said.
"We are convinced that the resumption of the Nagorno-Karabakh peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, the full implementation of the November 9 and January 11 trilateral statements, the elimination of the consequences of those violations, including unconditionally maintaining the ceasefire, the withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia, immediate repatriation of prisoners of war and civilian hostages may create conditions for strengthening regional peace and security."