Լեռնային Ղարաբաղում նոր պատերազմի մտավախություն ունենալով՝ Ադրբեջանը բանակցում է Իսրայելի հետ $2 մլրդ զենք գնելու շուրջ, գրում է Asbarez-ը։
Ինչպես գրում է իսրայելյան Israel Hayom թերթը, Ադրբեջանը բանակցում է Իսրայելի ռազմական ադրյունաբերության ընկերությունների հետ պայմանագրեր կնքելու շուրջ: Պարբերականը ենթադրում է, որ նոր գործարքի կնքման գործոններից մեկը կարող է լինել հաճախակի դարձած փոխհրաձգությունը ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին, որոնք կարող են հանգեցնել լայնածավալ պատերազմի։
Ըստ պարբերականի, 2-րդ գործոնը Իսրայելի և Ադրբեջանի հարաբերությունների ամրապնդումն է, «հատկապես երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմում Ադրբեջանի հաջողությունից և Իսրայելում Ադրբեջանի առևտրային և զբոսաշրջային ներկայացուցչության բացման պատմական փաստից հետո»։
Այդ գործարքից բացի, Բաքուն այժմ բանակցում է տարբեր իսրայելյան ընկերությունների հետ։ Ադրբեջանի ՊՆ բեռնատար ինքնաթիռները, որոնք բեռնվում են տարբեր տիպի սպառազինությամբ և զինամթերքով, այդ թվում բալիստիկ հրթիռներով և ինքնաթիռներով, կանոնավոր կերպով վայրէջք են կատարում Ուվդա ավիաբազայում, նաև վերջին օրերին։ Խոսքը հարյուրավոր միլիոնների գործարքների մասին է, որոնք կնքվելու են մոտակա օրերին։
Ըստ պարբերականի, այդ պայմանագիրն էլ ավելի կամրապնդի Բաքվի և Թել Ավիվի հարաբերությունները, «չնայած Հայաստանի և հայկական լոբբիի միջոցով ամբողջ աշխահում Իսրայելի և Ադրբեջանի դեմ ռազմական գործարքների հարցով ճնշմանը»
Վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել ադրբեջանցիների սադրիչ գործողությունները, որոնք կրակ են բացում ինչպես ՀՀ հետ սահմանին, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ նաև ԱԹՍ է կիրառել հայկական դիրքերի ուղղությամբ։

Из опасений по поводу возможности новой войны в Нагорном Карабахе Азербайджан ведет переговоры о закупке оружия у Израиля на $2 млрд, пишет Asbarez.
Как сообщает израильская газета Israel Hayom, Азербайджан ведет переговоры о подписании контрактов с израильскими оборонными компаниями. Издание предполагает, что одним из факторов новой сделки являются участившиеся перестрелки на границе Армении и Азербайджана, которые могут привести к полномасштабной войне.
Вторым фактором издание называет укрепление отношений между Израилем и Азербайджаном, «особенно после успеха Баку во второй Карабахской войне и исторического открытия торгового и туристического представительства Азербайджана в Израиле.
Помимо этой сделки, в настоящее время Баку ведет переговоры с различными израильскими компаниями. Грузовые самолеты министерства обороны Азербайджана, в которые загружают различного типа вооружение и боеприпасы, включая баллистические ракеты и самолеты, регулярно приземляются на авиабазе Увда, в том числе в последние дни. Речь идет о сделках на сотни миллионов долларов, которые, как ожидается, будут подписаны в ближайшие месяцы.
По данным издания, оборонный контракт еще больше укрепит отношения между Баку и Тель-Авивом, «несмотря на давление со стороны Армении и через армянское лобби во всем мире против оружейных сделок между Израилем и Азербайджаном».