Լեռնային Ղարաբաղում նոր պատերազմի մտավախություն ունենալով՝ Ադրբեջանը բանակցում է Իսրայելի հետ $2 մլրդ զենք գնելու շուրջ, գրում է Asbarez-ը։
Ինչպես գրում է իսրայելյան Israel Hayom թերթը, Ադրբեջանը բանակցում է Իսրայելի ռազմական ադրյունաբերության ընկերությունների հետ պայմանագրեր կնքելու շուրջ: Պարբերականը ենթադրում է, որ նոր գործարքի կնքման գործոններից մեկը կարող է լինել հաճախակի դարձած փոխհրաձգությունը ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին, որոնք կարող են հանգեցնել լայնածավալ պատերազմի։
Ըստ պարբերականի, 2-րդ գործոնը Իսրայելի և Ադրբեջանի հարաբերությունների ամրապնդումն է, «հատկապես երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմում Ադրբեջանի հաջողությունից և Իսրայելում Ադրբեջանի առևտրային և զբոսաշրջային ներկայացուցչության բացման պատմական փաստից հետո»։
Այդ գործարքից բացի, Բաքուն այժմ բանակցում է տարբեր իսրայելյան ընկերությունների հետ։ Ադրբեջանի ՊՆ բեռնատար ինքնաթիռները, որոնք բեռնվում են տարբեր տիպի սպառազինությամբ և զինամթերքով, այդ թվում բալիստիկ հրթիռներով և ինքնաթիռներով, կանոնավոր կերպով վայրէջք են կատարում Ուվդա ավիաբազայում, նաև վերջին օրերին։ Խոսքը հարյուրավոր միլիոնների գործարքների մասին է, որոնք կնքվելու են մոտակա օրերին։
Ըստ պարբերականի, այդ պայմանագիրն էլ ավելի կամրապնդի Բաքվի և Թել Ավիվի հարաբերությունները, «չնայած Հայաստանի և հայկական լոբբիի միջոցով ամբողջ աշխահում Իսրայելի և Ադրբեջանի դեմ ռազմական գործարքների հարցով ճնշմանը»
Վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել ադրբեջանցիների սադրիչ գործողությունները, որոնք կրակ են բացում ինչպես ՀՀ հետ սահմանին, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ նաև ԱԹՍ է կիրառել հայկական դիրքերի ուղղությամբ։

Citing fears of another war in Nagorno-Karabakh, Azerbaijan is reportedly in negotiations to purchase $2 billion more in weapons from Israel, Asbarez reports.
The Israel Hayom (Today) news site said on Thursday, August 12 that Azerbaijan is negotiating to sign contracts with Israeli defense companies. One of the factors for the new deal, the news site suggests, is the growing exchange of fire on the Armenian and Azerbaijani border, which could result in full-blown war.
The second factor, the site said, is the growing relations between Israel and Azerbaijan since last fall’s 44-day war, as well as “the historic opening of the Azerbaijan Chamber of Commerce and Tourism in Israel.”
Beyond this deal, Baku is currently negotiating with Israeli companies from various sectors, as well as Azerbaijan’s Defense Ministry cargo planes that are transporting all types of ammunition, including ballistic missiles and aircraft, and landing at Israel-based airport all the time, including in recent days. Israel Hayom reported that the transport deals alone, which are expected to be signed in the coming months, are worth hundreds of million of dollars.
The news site said that the defense contract would further cement relations between Baku and Tel Aviv “despite pressure from Armenia and through the Armenian lobby around the world against arms deals between Israel and Azerbaijan.”
On Tuesday, an independent commentator in Turkey, Oğul Tuna, said that the establishment of Azerbaijan’s trade and tourism bureaus was one step before the opening of an Azerbaijani embassy in Israel, reported Israel Hayom. If this does materialize, Azerbaijan will become the second Shiite-majority country to have an embassy in Israel. On March 30, Bahrain opened its first embassy in the Jewish State.