ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին ահազանգեր են ներկայացվել են այն մասին, որ օգոստոսի լույս 16-ի գիշերը՝ ժամը 12-ից 1-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակոցներ են արձակել Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի ուղղությամբ: Այդ մասին ՄԻՊ-ը հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Այս տեղեկությունները Մարդու իրավունքների պաշտպանին հաստատել են գյուղի բնակիչները և պնդել, որ նշանառու կրակոցներ են արձակվել նաև ՀՀ զինված ուժերի դիրքերի վրա:
Խոսքն Արավուս գյուղի այն հատվածի մասին է, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերը տեղակայված են քաղաքացիական տներից մի քանի հարյուր մետր հեռու: Նրանց անմիջապես դիմաց են տեղակայված ՀՀ զինված ուժերը, որոնք կատարում են բնակիչների կյանքն ու անվտանգությունը պաշտպանելու գործառույթ:
Ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած փաստերի` ադրբեջանական կրակոցները դադարել են Տեղի համայնքային մարմինների, ՀՀ 1-ին բանակային կորպուսի և ՌԴ սահմանապահ ծառայության հրամանատարության ժամանումից հետո:
Արավուս գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական գիշերվա կրակոցները հանցավոր են, խաթարում են մարդկանց բնականոն, խաղաղ կյանքն ու անվտանգությունը:
«Այս փաստերն ապացուցում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունն ինքնին ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ և համայնքների միջև ճանապարհներին մարդկանց կյանքի իրավունքի է խախտում է: Նրանք խախտում են նաև մարդկանց սեփականության, ազատ տեղաշարժի և մյուս կենսական իրավունքները»,-ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:
ՊՆ-ն իր հերթին հայտնել է, որ օգոստոսի 16-ի գիշերը ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները սադրանքի են դիմել հայ-ադրբեջանական սահմանի Սյունիքի մարզի, մասնավորապես` Սև լճի հատվածում` փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել:
Հայ դիրքապահներն իրականացրել են հակազդող գործողություններ, ինչի արդյունքում հակառակորդը ետ է շպրտվել ելման դիրքեր: Ծավալված փոխհրաձգության ընթացքում հակառակորդը տվել է առնվազն մեկ զոհ: Հայկական կողմից տուժածներ չկան:
ՊՆ-ն հայտնել է Երասխի հատվածում ադրբեջանցիների սադրնքի մասին, որի հետևանքով հայկական կողմը 1 զոհ ունի։

16 Август 2021 - 08:52 AMT
Утром 15 августа защитник прав человека Армении был извещен о том, что вооруженные силы Азербайджана обстреляли село Аравус Сюникской области РА. Об этом на своей странице в Facebook написал омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Эту информацию защитнику прав человека подтвердили жители села, заявившие, что по позициям Вооруженных сил Армеии велась стрельба.
Речь идет о той части села Аравус, где азербайджанские вооруженные силы расположены в нескольких сотнях метров от жилых домов. Прямо перед ними – Вооруженные силы РА, которые выполняют функцию защиты жизни и безопасности жителей», – говорится в сообщении.
Согласно данным, стрельба со стороны азербайджанцев прекратилась после прибытия органов местного сообщества, командования 1-го армейского корпуса Республики Армения, пограничной службы России.
В ночь на 16 августа подразделения ВС Азербайджана совершили очередную провокацию на участке Сюника армяно-азербайджанской границы, в частности, в районе Черного озера (Сев Лич), пытаясь обеспечить позиционное наступление.
Как сообщает пресс-служба Минобороны РА, армянские позиции провели контрудар, в результате чего противник был отброшен на исходные позиции. В ходе перестрелки погиб минимум один азербайджанец. С армянской стороны пострадавших нет.
«Эти факты доказывают, что присутствие азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости от армянских сел нарушает право на жизнь на дорогах между общинами. Они нарушают права человека, свободу передвижения и другие жизненно важные права. Очевидно, что права человека будут возможны только в условиях зоны безопасности», – подчеркнул омбудсмен Армении.